قالب وردپرس افزونه وردپرس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / سیاسی / پیروزی حزب اسلامگرای نهضت در انتخابات پارلمانی تونس

پیروزی حزب اسلامگرای نهضت در انتخابات پارلمانی تونس

پیروزی حزب اسلامگرای نهضت در انتخابات پارلمانی تونس

بر اساس نتایج موقت انتخابات پارلمانی تونس، حزب نهضت موفق به کسب بیشترین کرسی‌ها شده است. کار این حزب برای تشکیل دولت ائتلافی بسیار دشوار است. حزب “ندا” تونس، حزب حاکم این کشور متحمل شکستی سنگین شده است.

نتایج موقت شمارش آرای انتخابات پارلمانی تونس غروب چهارشنبه ۱۷ مهر (نهم اکتبر) منتشر شده است. بر اساس نتایج اعلام شده، حزب میانه‌رو و اسلامگرای نهضت موفق شده است ۵۲ کرسی را از آن خود سازد. پارلمان تونس ۲۱۷ کرسی دارد.

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه ۱۰ اکتبر با انتشار گزارشی از تونس خبر از اعلام نتایج موقت انتخابات پارلمانی این کشور داده است.

بر اساس این گزارش، حزب “ندا” تونس، حزب حاکم این کشور در این انتخابات پارلمانی متحمل شکستی سنگین شده است. این حزب که در انتخابات سال ۲۰۱۴ موفق به کسب ۸۶ کرسی شده بود، در انتخابات اخیر پارلمانی تونس تنها موفق به کسب سه کرسی شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

گرچه حزب اسلامگرای نهضت با کسب ۵۲ کرسی موفق به کسب بیشترین کرسی‌ها در مجلس شده است، اما میزان کرسی‌های این حزب در قیاس با دو انتخابات سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ تونس کاهش یافته است.

دشواری‌های ناظر بر تشکیل دولت ائتلافی

حزب نهضت برای تشکیل دولت نیاز به ائتلاف با شمار دیگری از احزاب دارد. کسب ۱۰۹ کرسی برای تشکیل دولت الزامی است.

این در حالی است که پراکندگی زیاد و حضور احزاب مختلف در پارلمان تونس، کار تشکیل یک دولت ائتلافی را بسیار دشوار می‌سازد.

حزب “قلب تونس” به رهبری نبیل قروی، موفق شده است در انتخابات پارلمانی اخیر تونس ۳۸ کرسی را به خود اختصاص دهد و به عنوان دومین حزب بزرگ در پارلمان حضور یابد.

نبیل قروی، رهبر حزب “قلب تونس” در عین حال یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور است.

آزادی از زندان

نبیل قروی روز چهارشنبه ۹ اکتبر از زندان آزاد شد. او به اتهام فرار مالیاتی و پول‌شویی به زندان افتاده بود. دادگاه عالی تونس روز چهارشنبه حکم آزادی او را از زندان صادر کرد.

نبیل قروی پس از آزادی از زندان

خبر آزادی قروی استقبال گرم هواداران او را در پی داشت. قروی مدعی است که اتهامات وارده بخشی از یک توطئه سیاسی علیه او بوده و با هدف آسیب رساندن به حیثیت او مطرح شده است.

نبیل قروی یکی از دو کاندید انتخابات ریاست جمهوری تونس است که به دور دوم انتخابات راه یافته است. دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس قرار است روز یکشنبه ۱۳ اکتبر برگزار شود.

در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری قیس سعید با کسب ۱۸ درصد آرا پیشتاز این انتخابات بود. نبیل قروی نیز موفق به کسب ۱۶ درصد آرا شده بود و از این رو، هر دو کاندید به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس راه یافته‌اند.

نبیل قروی پس از آزادی خود از زندان گفته است که برای پیشبرد تبلیغات انتخاباتی خود از فرصت کمی برخوردار است.

روز جمعه ۱۱ اکتبر قرار است دو کاندید راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در یک مناظره تلویزیونی در برابر هم ظاهر شوند.

درباره ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

مطلب پیشنهادی

توضیح ترکیه درباره عملیات سپر بهار در ادلب

ایرنا نوشت: مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با انتشار پیامی در حساب کاربری خود …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *