آخرین خبرها

۱ـ ترکیه و اردوغان ۲ـ شخصیت اردوغان ۳ـ کردها و اردوغان

page_4943_1_2

سلام و عرض ادب
?
بزرگواران با توجه به اهمیت موضوع و چند لایه بودن مباحث پیرامون این مسئله ترجیح میدهم به جای کلی نگری به مطلب،جهت شناخت بهتر،آن را در سه بخش ارائه دهیم:

۱ـ ترکیه و اردوغان
۲ـ شخصیت اردوغان
۳ـ کردها و اردوغان
ــــــــــــــــــــــ
قسمت اول:
۱ـ ترکیه و اردوغان:
ترکیه کشوریست با قدمت ۸۸۰۰ ساله،واقع در منطقه اوراسیا،استانبول بزرگترین شهر آن،اما پایتخت آنکارا است.
۳ درصد استانبول در خاک اروپا قرار گرفته و ۹۷ درصد باقی مانده جز آسیا محسوب می‌شود.
ترکیه امروزی مهد امپراطوری عثمانیست.
پس از سقوط این امپراطوری لاییکها به رهبری آتا تورک حکومت را در ترکیه دست گرفتند و تا قبل از سال ۲۰۰۲ که حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان به اریکه قدرت تکیه زدند چندین دولت بر سر کار آمدند که بیشتر آنها لاییک و وابسته به این جریان یا تحت تاثیر و نفوذ آن بودند.
اما نگاهی کلی به اوضاع ترکیه قبل از روی کار آمدن اردوغان و حزبش:
میزان رشد اقتصادی ترکیه حدود ۷ درصد منفی بود،لیر ترکیه ۱۱۳ درصد ارزش خود را در مقابل دلار آمریکا از دست داده بود،درآمد سالانه ترکیه ۲۰ درصد رشد منفی داشت،بدهکاری عمومی ۷۴ درصد درآمد ملی را شامل میشد،تورم در آن مقطع زمانی ۷۰ درصد بود،میانگین بیکاری ۱۵ تا ۲۰ درصد که این آمار در مناطق شرق و جنوب ترکیه که کردها هم درین مناطق ساکنند به ۴۰ تا ۶۰ درصد رسید.

و اما در سال ۲۰۰۲ در حالی ترکیه وارد انتخابات پارلمانی شد که عملا کشور از لحاظ اقتصادی،و سیاسی عملا دچار بحران عمیق شده بود و همه احزاب داعیه ناجی بودن را سر میدادند اما این وسط اتفاقی غیر منتظره روی داد و حزب عدالت و توسعه با رهبری اردوغان توانست با کسب ۳۶۳ کرسی از مجموع ۵۵۰ کرسی پارلمان ترکیه عملا دولت را در دست بگیرد و احزاب مخالف را به شوک واداشت.
البته این اولین شوک وارده به احزاب و جریانات لاییک و سکولار و حتی خارجیها نبود و این اتفاق سه بار دیگر رخ داد.
سال ۲۰۰۲ با کسب ۳۴ درصد آرا
سال ۲۰۰۷ با کسب ۴۷ درصد آرا
سال ۲۰۰۱۱ با کسب ۵۰ درصد آرا
و نهایتا در سال ۲۰۱۶ با کسب ۵۲ درصد آرا نشان داد محبوبیت این حزب به رهبری اردوغان رشد تصاعدی دارد.
و این نشات گرفته از یک عملکرد قابل قبول و قوی داشت.

و اما کارنامه دولتهای اردوغان و حزبش در این مدت:
ترکیه کشوریست که در آن دیدگاههای مختلفی از جمله: اسلامگرایی،سکولاریسم،عثمانیسم،غرب گرایی،دموکراسی و حتی روحیه دیکتاتوری در آن بوده و هست مسئله قدرت و میزان نفوذ نظامیان بجای خود که در آن مقطع کسی نمیتواند به آنها بگوید بالای چشمتان ابروست،و مسئله مهم حجاب که تا آن زمان استفاده از آن برای ادارات،دولتها و مدارس و دانشگاهها ممنوع بود.
اردوغان با درک تمامی این شرایط سعی کرد وارد حواشی نشود و فعلا به اداره کشور بپردازد ایشان حتی حاضر شد دختر محجبه خود را برای ادامه تحصیل به آمریکا بفرستد.
اردوغان حتی یکبار در مورد مسئله حجاب گفت: مسئله حجاب جز از راه توافق ملی و در چهاچوب سازمانهای دولتی حل نخواهد شد.بر خلاف ما ایرانیها.
اردوغان حتی از ورود همسر محجبه خود و همکارانش در نهادهای دولتی که موجب خشم لاییکها بود جلوگیری کرد و توانست با مدیریت قوی و منطقی در طی چندین سال این مسائل را حل کند.
رشد اقتصاد ترکیه هیچ سالی از زمام قدرت گرفتن اردوغان کمتر از ۶ درصد نبود.
هم اکنون ترکیه جزو ۱۶ کشور برتر اقتصادی جهان هست.
و یک پای جلسات کشورهای بیست.
اردوغان بیکاری را در مرحله نخست از ۱۵ درصد به ۹ درصد کاهش داد،از درآمد ۱۴۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۱ به ۳۶۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۵ دست یافت،میزان درآمد عمومی داخلی ترکیه در سال ۲۰۱۰ به رقم سرسام آور ۹۶۰ میلیارد دلار رسید.
میزان تورم فقط ۴ درصد.
در سال ۲۰۱۴ ترکیه میزبان ۳۹/۸ میلیون گردشگر بین‌المللی بود.
ترکیه جزو ده کشور جذب کننده گردشگری در جهان است.
به طور متوسط، درآمد ترکیه از صنعت گردشگری سالانه ۲۷٫۷ میلیارد دلار است.در ترکیه حقوق برابر زنان و مردان بسیار جدی گرفته می‌شود. از سال ۱۷۵۰ در ترکیه نهادی برای حمایت از حقوق زنان تشکیل شده است،ترکیه جزو اولین کشورهایی بود که به زنان حق رای داد.
موفقیت اردوغان در حفظ وجهه اسلامی ترکیه و در عین حال تعامل ایشان با دولتهای منطقه،شرق و غرب مثال زدنی هست،اردوغان عملا توانست ترکیه را به بازیگری تاثیر گذار در معادلات منطقه ای و حتی جهانی تبدیل کند میزبانی آنکارا و نیز حضور دولت ترکیه در مناقشه هسته ای ایران در یک مقطع زمانی نتیجه همین قدرت سیاسی ترکیه بود.اردوغان توانسته بنا به ضرورت داخلی با دولتها و قدرتهای بزرگ غرب و شرق از جمله روسیه و آمریکا تعامل کند و رغبت این دولتها به نزدیکی هر چه بیشتر به آنکارا خود بیانگر این موضوع هست.

مسئله دوم:
۲ـ شخصیت اردوغان:
اردوغان در ۲۶ فوریه ۱۹۵۴ در آنکارا به دنیا آمد دوران کودکی را در ریزه سپری کرد و بعدها به استانبول کوچ کردند توان و فعالیتهای ایشان در دانشگاه بیانگر خاص بودن ایشان بود،میتوان گفت شروع و ورود فعالیت رسمی ایشان در عرصه سیاسی ترکیه با ورودش به حزب رفاه آغاز شد،ایشان توانست درین دوران شهردار استانبول شوند و موفقیت ایشان در مدیریت و برنامه ریزی شهری موجب حیرت همگان شد تا حدی که این موفقیت در چشم سکولارها خوش نیامد و اردوغان را به دلیل خواندن این شعر در یک مراسم:

“مسجد پایگاه،گنبدها کلاهخود و نمازگزاران سربازان ما هستند”

به جرم تحریک احساسات ضد سکولارها بازداشت شدند.
اردوغان پس از آزادی از زندان به فعالیتهای سیاسی بازگشت و توانست نهایتا به رهبری حزب عدالت و توسعه دست یابد و در سال ۲۰۰۲ تا کنون در راس هرم قدرت ترکیه به عنوان نخست وزیری فعالیت داشته باشد.
میتوان از چندین منظر متفاوت به شخصیت اردوغان پرداخت.
محبوبیت اردوغان در میان مردم ترکیه چیزی نیست که بشود کتمانش کرد موفقیت های روز افزون ایشان در عرصه سیاسی و ماندنش بر اریکه قدرت آن هم طی ۱۲ سال و آغاز چهار سال دیگر دال برین موضوع هست.
اگر فراخوان ایشان جهت دعوت از مردم برای حضور در خیابانها و مقابله با ارتش و لبیک مردم به این دعوت در شب کودتای اخیر را یاد بیاوریم دلیل دیگری بر صحت این ادعاست.
میل به قدرت در اردوغان چیزی نیست که بشود از کنار آن به سادگی گذشت.

اردوغان شوق عجیبی برای ماندن در راس هرم قدرت ترکیه دارد،ایشان تقریبا ٨ سال نخست وزیر بودند بعد از دور دوم که قانونا نخست وزیر بود نمیتوانست دیگر نخست وزیر باشد و رئیس جمهور شد،افزایش اختیارات ریاست جمهوری و میل ایشان به ریاستی کردن نظام ترکیه از پارلمانی به ریاستی بیانگر این مطلب هست،تا کماکان به عنوان مرد اول ترکیه در قدرت باقی بماند،٭البته سیاست اردوغان برای تغییر در قانون اساسی این کشور و تبدیل نظام پارلمانی به ریاست جمهوری اقدامی مناسب و هم هت و نیز با این کار به گفته برخی کارشناسان من بعد احتمال کودتا به شدت کاهش می یابد٭
رفتار اردوغان با هم پیمانان سابقش از جمله داوود اغلو،عبدالله گل و حتی گلند از آن جمله هست.هر چند که اردوغان کماکان برای عبدالله گل و داوود اغلو یک سیاستمدار مقبول هست اگر یادمان باشد این دو در کودتای اخیر صراحتا از اردوغان حمایت کردند.
اردوغان طی سالیان اخیر نشان داده که فرد قاطع و در عین حال بنا به نیاز انعطاف پذیر هم هست.
قاطعیت ایشان در برخورد با نظامیان طی سالهای اخیر و سر جا نشاندن آنها و نیز مقابله با کودتا گران امسال .رفتار جسورانه ایشان در اجلاس دائوس مقابل رئیس رژیم صهیونستی.شیمون پرز.و قاتل خواندن او و دولتش که از طرف رهبران جهان اسلام مثال زدنی بود و همچنین نوع تعاملش با اسرائیل بعد از حادثه کشتی مرمره که موجب عذرخواهی اسرائیل شد در حالی چندی بعد هنگام آتش سوزی در یکی از مناطق حیفا در اسرائیل و کشته شدن چندین نفر اردوغان دو هواپیمای آتش نشان به آنجا فرستاد و موجب تعجب اسرائیل و انفعال نظامیان و لاییکهای داخلی که روابط خوبی با اسرائیل داشتند شد،در داخل ترکیه شد یکی دیگر از نمونه های قاطع بودن اردوغان را نشان داد.اما انعطاف پذیری ایشان هم جالب و تامل برانگیز بود.نوع تعامل و تضادش با کشورهایی چون آمریکا روسیه ایران و سوریه جالب و تامل برانگیز بود.
اردوغان در ابتدای نبرد سوریه با آمریکا همراه شد و با مخالفین اسد همکاری عمیقی داشت.و به اسد و روسیه و ایران پشت کرد اخیرا که متوجه بی میلی آمریکا برای سقوط اسد شد و چون سنگینی کفه قدرت در سوریه را به نفع روسیه و ایران و اسد میبیند به سمت آنها متمایل شد و با سفر به مسکو و سفر احتمالیش در آینده به ایران عملا آنها را در رودرباسی قرار داد و سپس به جرابلس حمله کرد تا به قول خودش امنیت کشورش را تامین کند.شاید بعضی دوستان این انعطاف و قاطعیت را عدم داشتن اتخاذ سیاستی مناسب تعبیر کنند اما حقیقتا چنین نیست چه قبول کنیم چه نکنیم ترکیه قدرت اول منطقه هست و نمی بایست در معادلات منطقه ای و جهانی بی موضع باشد پس قرار گرفتن در کنار جبهه برتر آن هم به نیت حفظ جایگاه خود و نقش آفرینی یک امتیاز محسوب میشود،تا یک انفعال.
مسئله سوم
۳ـ کردها و اردوغان:
یکی از مسائل موجود در خاورمیانه تبعیض دولتهای مرکزی نسبت به اقلیتهای قومی و مذهبی است.
که این امر موجب ایجاد تنش در جامعه خواهد شد.
حدود ۲۰ درصد جمعیت ترکیه را کردها تشکیل میدهند که غالبا در مناطق شرق و جنوب این کشور ساکن هستند.
کردهای ترکیه در تاریخ ۲۷ نوامبر ۱۹۷٨ حزب کردستان را به رهبری عبدالله اوجلان تاسیس کردند و مدتی بعد بنا به شرایط موجود به قیام مسلحانه روی آوردند و سرانجام در سال ۱۹۹۹ دولت لاییک ترکیه با همکاری آمریکا اوجلان را در کشور کنیا بازداشت و پس از بازگرداندنش به ترکیه برای او حکم اعدام و سپس حبس ابد صادر شد.این نشان میدهد مشکل کردها و دولت مرکزی صرفا به زمان اردوغان برنمیگردد و این مسئله تاریخیست.
قیام مسلحانه در هیچ کشوری و برای هیچ دولتی قابل توجیه نیست و در مقابل آن با تمام قوا خواهد ایستاد. ولی از آن سمت هم باید در نظر گرفت که دولتها از تبعیض قائل شدن نسبت به اقلیتها بپرهیزند.
ناگفته نماند شخصا معتقدم اردوغان و تمام دولتهای قبل نسبت به جامعه مدنی کردها دچار جفا شده اند.اما مسئله پ ک ک مسئله حفظ تمامیت ارزی و امنیت ملی است.
تشکیل یک حزب سیاسی در ترکیه به اسم .ه د پ. به رهبری صلاح الدین دمیرتاش و اجازه یافتن آن برای مشارکت در عرصه سیاسی ترکیه بیانگر اهتمام دولت ترکیه جهت خاتمه دادن مسئله کردها از طریق مسالمت آمیز هست.ضمنا این مسئله را هم فراموش نکنیم که احزاب ترک بدون استثناء حتی حزب.ج ه پ.اوپوزیسیون اصلی دولت اردوغان وقتی پای حفظ تمامیت ارزی به وسط میاد هم صدا میشوند.
یک نکته مهم دیگر کسب آرای بالا توسط حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان در مناطق کرد نشین است که خود در دو بحث قابل توجه است اول محبوبیت ایشان در بین جامعه مدنی کردها و دوم بی میلی کردها به احزاب کرد هست.

و اما نگاهی نقادانه به احزاب کرد در کردستان بزرگ:
عقل حکم میکند که احزاب و تشکلهای هر کشور و منطقه ای برخواسته از بطن جامعه از لحاظ فرهنگی،اجتماعی دینی و تاریخی باشد.مسئله ای که در هیچکدام از احزاب کردستان بزرگ دیده نمیشود و بی رغبتی مردم نسبت به این احزاب هم به همین خاطر هست.
هیچ کدام از احزاب کرد برآمده از بطن جامعه ی کردی نیستند و دلیل عدم موفقیت آنها طی چند ده سال اخیر همین هست.
متاسفانه ما به جای نقد و نقد پذیری مدام یقه دشمن را میگیریم.همه کشورها و ملتها دشمن دارند ما هم یکیشون.از دشمن چه انتظاری غیر از دشمنی دارید؟
ما درست قدم برداریم دشمن هم مجبور به دوستی میشود.
به عنوان مثال همین حزب .ه د پ. به رهبری دمیرتاش در انتخابات صراحتا از حقوق همجنسگراها دفاع کرد در حالی که جامعه کرد ترکیه شدیدا پایبند به اسلام و مبانی اخلاقی هستند همین ندانم کاریها و فرصت طلبی احزاب رقیب موجب شد .ه د پ. در دور اول ۱۳ درصد آرا کسب کند ولی در دور دوم به ۱۰ درصد کاهش یافت و نزدیک بود از راهیابی به پارلمان بازماند.
احزاب کردی با پذیرش. ییسم های . مختلف به عنوان ایدئولوژی خود موجب ایجاد فاصله بین خود و جامعه شده اند.
موفقیت نسبی احزاب کرد عراق هم بیشتر بخاطر درگیری صدام در چندین جبهه از جمله ایران،آمریکا،کویت و…..بود.هر چند که هم اکنون دو حزب یکیتی و پارتی اقلیم رو به پرتگاه کشوندند.
مسئله دیگر در مورد احزاب کرد نداشتن هویت سیاسی و راهبرد مشخص در قبال اتفاقات منطقه هست.
احزاب کرد بیشتر بله قربان گوی دول منطقه و غرب هستند و در مناقشات هم نقش گوشت قربانی را دارند.
حزب کرد سوریه در جنگ علیه داعش شرکت کرد.مطمئن باشید برای آزاد سازی رقه هم مورد استفاده ابزاری قرار میگیرند اما برای دفاع از کوبانی تنها و برای شرکت در نشستهای بین المللی در مورد سوریه دعوت نمیشوند و در مقابل ترکیه هم به حال خودشان رها میشوند.
یا همین مشارکت پیشمرگها در عملیات علیه داعش.گفته میشه پیشمرگها در مناطق آزاد شده خواهند ماند ولی آیا فک میکنید حشد الشعبی و ارتش عراق اجازه میدهد؟
یکی از فرماندهان حشد گفته بود بعد از موصل به طرف کردستان میرویم!!!!!!!!!

کلام آخر:
هنگام قضاوت در مورد افراد و جریانات افراط و تفریط نکنیم.

اردوغان یک آدم است،اما یک آدم موفق.

و السلام

درباره‌ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

همچنین ببینید

قطر ۱۰هزار خانه سیار به زلزله زدگان ترکیه و سوریه هدیه می دهد

وزارت خارجه قطر از ارسال ۱۰ هزار خانه سیار به مناطق زلزله زده ترکیه و …

اسلام سیاسی، آری یا نه؟

اخیرا در ارتباط با اصطلاح «اسلام سیاسی» بگو مگوها و اظهار نظرهایی میان اهل دین …

گفت‌وگوی اختصاصی اصلاح وب با دکتر محمّد جهانگیری‌اصل درباب ترجمه‌های قرآن کریم توسّط دکتر عبدالرّحمن پیرانی و استاد عبدالعزیزسلیمی

اشاره: «محمّد جهانگیری اصل» متولّد ١٣۶۵ شهرستان اشنویه در نوار مرزی عراق و ترکیه، در سال …

زلزله پدیده ای طبیعی یا عذاب الهی؟

زلزله چگونه روی می دهد؟ بنا بر یافته های دانش زمین شناسی و فیزیک مجموعه …

۷ نظر

  1. کانال الجزیره را ببینم ؟؟ کانال احمد منصور ؟؟ ببین احمد منصور چگونه از کشته شدن پیشمرگه ها توسط داعش ابراز خرسندی می کنه … الحمدلله من مسلمانم و کورد هستم و به ریخته شدن یک قطره خون هیچ انسان و مسلمان و کوردی راضی نیستم و حتی از کشته شدن سربازان تورک هم متاثر میشم اما اخوانی های کردستان از خداشونه کردهای مخالفشان هم دیگر را قتل عام کنند تا وارثان آتاتورک بیاسایند

  2. شما هم دقیقا همانند یوسف الندا آرزو دارید پ ک ک و پارتی با هم بجنگند تا تاسیونالیست های ترک مثل mhp خوشجال بشن … اما آرزویت را به گور می بری همانطوری که استادت یوسف الندا آرزویش را به گور برد . مرحوم کاک احمد رهبر مذهبی کوردستان زندان و حصر و تبعید را تحمل کرد تا خون یک بچه کورد ریخته نشه هرچند از جاهلان کمونیست هم باشه

  3. احزاب کردی نبودند ناسیونالیست های فاشیست ناموس برای من و تو نمی گذاشتند . حرف دهنت را بفهم و به شهدای میهن بی احترامی نکن. این را هم از یاد نبر که یوسف الندا از رهبران اخوان به کرماشان آمد تا کاک احمد مفتی زاده را تحریک کند تا با ایجاد جنگ داخلی در کردستان ملت کرد را بجان هم بیاندازد . آخر یک اخوانی مصری چکار دارد با مسائل ما ؟!!!

  4. بله من کانال روداو میت و الجزیره اخوان المفلسین را هم می بینم

  5. شما اسلامگراها مشتی زبان نفهم و کهنه پرست هست. طالب مال و قدرت و …..

  6. این که احزاب کردستان موفق نبوده اند و به عقیده شما از بطن جامعه کردی برنخواسته اند دلیل نمی شود تا اردوغان را یک دیکتاتور ننامیم به گزارش سازمان عفو بین الملل ترکیه بزرگترین زندان روزنامه نگاران است و تا کون به چندین روزنامه بزرگ مانند زمان و جمهوریت حمله و حتی پلمپ شده اند. در حال حاضر در ترکیه کسی جرئت ندارد به خاندان اردوغان کوچکترین نقدی وارد سازد و دشمنی شان با فتح الله گولن فقط بر سر این بود که |آقای گولن از سر مسئولیت اسلامی اش دزدی و غارت داماد اردوغان و چندین وزیر آکپارتی افشاگری کرد که در نهایت منجر به استعفای چند وزیر رسوا شده انجامید.

    اردوغان یک عقلیت سلفی و اخوانی دارد از همین منظر او و طرفدارانش هر کسی را که ساز مخالف بزند به خیانت و کفر و …. متهم می کنند همین الآن شما تمام احزاب کردستان را به یک چوب رانید و آنان را برآمده از بطن جامعه کردستان نداستید و اگر در احوال قاضی محمد و حزبش بنگرید خواهید دانست که قضاوت شما درست نیست و اینکه احزاب کردستان که فداکاری های بسیار کرده اند برآمده از بطن جامعه نبودند چگونه تا حالا دوام می آورند؟؟؟

    • همراه با شبکه و سایت و شبکه های اجتماعی های مخالف دولت ترکیه مانند: بی بی سی و نوروز و کردسات و شبکه های ایرانی گاه و بیگاه به شبکه های TRTکردی، عربی، الجزیره و روداو و کردستان ۲۴ و خبرگزاری آناتولی http://aa.com.tr/fa هم چشمی بینا و گوشی شنوا باز کن. آقای هلمت لعان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *