آخرین خبرها

ابراهیم کالین: یک معماری امنیتی جدید در سطح جهانی باید شکل بگیرد

دوحه/خبرگزاری آناتولی

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه طی سخنانی در میزگردی با عنوان «بازتاب‌های ژئوپلیتیکی جنگ روسیه و اوکراین در خاورمیانه» در چارچوب نشست دوحه اظهار داشت: امیدوارم این جنگ هر چه زودتر به پایان برسد. با این حال، یک معماری امنیتی جدید در سطح جهانی باید شکل بگیرد. نحوه شکل‌گیری و ساخت معماری امنیتی با توجه به رویدادهایی که در سال های آینده رخ خواهد داد تعیین خواهد شد.

وی افزود: از هر گام و اقدامی برای پایان دادن به جنگ بین روسیه و اوکراین حمایت خواهیم کرد؛ بلوک غرب در آنجا باقی خواهد ماند. اوکراین یک کشور مستقل است. تمام گام‌ها و ابتکارات انجام شده برای میانجیگری برای پایان دادن به این جنگ، کلید شکل‌گیری معماری جدید امنیتی خواهد بود.

کالین با بیان اینکه این بحران و بحران‌های مشابه نشان‌دهنده مواردی است که باید روی آن با دقت کار کرد، گفت: این عدم تعادل قدرت است که نظم بین‌المللی را شکل داده و در ۳۰ سال گذشته پس از پایان جنگ سرد متأسفانه شاهد جنگ فعلی هستیم، ما می‌خواهیم این وضعیت به پایان برسد. باید را‌ه‌هایی که این مسئله عدم تعادل قدرت را حل می‌کند مورد بررسی قرار دهیم.

وی تاکید کرد: باید فضایی ایجاد شود که همه بازیگران مهم از روسیه تا ایران، آمریکا تا اروپا، از ترکیه تا خلیج در نظام بین‌المللی احساس امنیت کنند.

کالین با بیان اینکه که انرژی در ۱۰ سال آینده نقش کلیدی خواهد داشت و ژئوپلیتیک انرژی پس از این جنگ تغییر خواهد کرد، اذعان داشت: این مسئله نیز باید مورد ارزیابی قرار بگیرد. افزایش تولید نفت و گاز طبیعی در بلندمدت راه‌حلی برای مشکل نخواهد بود. به‌ویژه پس از همه‌گیری کرونا، قیمت انرژی، مواد خام و تدارکات افزایش چشمگیری داشت. جامعه بین‌المللی، باید راه‌های دیگری برای حل این مشکل پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه ترکیه تلاش می کند کانال‌های ارتباطی با روسیه و چین را باز نگه دارد، گفت: جناب اردوغان روابط خوبی با هر دو رهبر دارد.

درباره‌ی عبدالعزیز سلیمی

همچنین ببینید

زیر خاکستر داغتر از شعله است!

رقابت ترکیه و ایران در آسیای میانه دیپلماسی ایرانی: ترکیه یکی از طرف های فعال در …

گزیده سخنان رئیس جمهور ترکیه در مجمع عمومی سازمان ملل

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که به منظور شرکت در هفتادوششمین مجمع عمومی سازمان …

دیدار هیئت طالبان با “رئیس و دبیرکل اتحادیه علما”در قطر

دیدار هیئت طالبان با “علمای مسلمان” برای مشورت جهت کشورداری هیئتی از دولت موقت افغانستان …

نگاهی به «قدرت نرم» طالبان

مرور استراتژی گام به گام طالبان در مسیر ارتباط با افکار عمومی با توجه به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *