آخرین خبرها

انتقاد اردوغان از گسترش اشغالگری اسرائیل در سرزمین‌های فلسطین

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، دیروز سه‌شنبه (۲ مهر ۹۸)، در هفتادوچهارمین مجمع عمومی سازمان ملل، با انتقاد از گسترش اشغالگری رژیم صهیونیستی، از سازمان ملل خواست که «فراتر از وعده‌های خود» از مردم فلسطین حمایت کند.
به گزارش سنی‌آنلاین به نقل از خبرگزاری آناتولی، خاطرنشان کرد: قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره اقدامات دولت اسرائیل علیه فلسطینیان اجرایی نمی‌شوند. پس سازمان ملل متحد چه می کند؟ اگر نمی‌توانیم با صدور قطعنامه از این اقدامات جلوگیری کنیم، عدالت چطور برآورده خواهد شد؟
اردوغان با نشان‌دادن نقشه‌ای از تاریخ اشغال فلسطین توسط اسرائیل، از شرکت‌کنندگان پرسید: مرزهای اسرائیل از کجا آغاز می‌شود و در کجا پایان می‌یابد؟ آیا اسرائیل سیر می‌شود؟ خیر، اکنون این کشور به دنبال اشغال باقی‌ماندۀ خاک فلسطین است. می‌خواهم بدانم آیا خاک اسرائیل کدام اراضی را شامل می‌شود؟ در سال ۱۹۴۷ خاک اسرائیل چه‌قدر بود و اکنون چه‌قدر است؟
رئیس‌جمهور ترکیه بر «تشکیل دولت فلسطین» تاکید کرد و گفت: حل‌وفصل این مسئله تنها در صورت تشکیل هرچه سریع‌تر دولت فلسطین در داخل مرزهای سال ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی امکان‌پذیر خواهد بود.

رجب طیب اردوغان همچنین از سکوت و بی‌توجهی جامعه جهانی نسبت به موضوع پناهجویان انتقاد کرد و گفت: دنیا کودک غرق‌شده سوری؛ “آیلان” را خیلی زود فراموش کرده است.
رئیس‌جمهور ترکیه درحالی‌که تصویری از “آیلان” را در دست داشت، خاطرنشان کرد: نمی‌توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم که اگر هر کدام از ما در امن نیستیم، هیچ‌یک از ما نمی‌تواند در امن باشد.
اردوغان با تاکید بر اینکه دیگر وقت آن رسیده است که بحران سوریه پایان یابد، خواستار حمایت کشورهای جهانی از تلاش‌ها برای پایان‌دادن به بحران سوریه شد.

درباره‌ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

همچنین ببینید

زیر خاکستر داغتر از شعله است!

رقابت ترکیه و ایران در آسیای میانه دیپلماسی ایرانی: ترکیه یکی از طرف های فعال در …

گزیده سخنان رئیس جمهور ترکیه در مجمع عمومی سازمان ملل

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که به منظور شرکت در هفتادوششمین مجمع عمومی سازمان …

دیدار هیئت طالبان با “رئیس و دبیرکل اتحادیه علما”در قطر

دیدار هیئت طالبان با “علمای مسلمان” برای مشورت جهت کشورداری هیئتی از دولت موقت افغانستان …

نگاهی به «قدرت نرم» طالبان

مرور استراتژی گام به گام طالبان در مسیر ارتباط با افکار عمومی با توجه به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *