قالب وردپرس افزونه وردپرس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / اهل سنت / سکولارها تمامیت خواه،دروغگو و غیر قابل اعتمادند.

سکولارها تمامیت خواه،دروغگو و غیر قابل اعتمادند.

alqaradawi-1محسن نیکخواه:سکولارها تمامیت خواه،دروغگو و غیر قابل اعتمادند.

برای من سکولارهای وطنی -با توجه به تجربه زیسته ام ابدا قابل اعتماد نیستند، ابدا نه بدین خاطر که در راستای آرمانهای من گام بر نمی دارند بلکه بدین خاطر که در راستای ادعاهای
خودشان نیستند: علیه ایدئولوژیک بودن و اصولگرایی و دگر ستیزی اند اما خود اصولگرا و ایدئولوژیک و دگر ستیزاند. در نقد فکر سیاستبازی می کنند؛ حقایق را تحریف می کنند؛ جامعه را با افراطگرایی دین ستیزانه به سمت تنش می برند و عملا افرادی را به سمت افراطگرایی دینی سوق می دهند؛ هیچ کاری را که از دینداران سر بزند به رسمیت نمی شناسند و لو خیلی به جا و مفید باشد و شدیدا در پی نادیده گرفتن هر کار مثبتی هستند که تحت لوای دینداری انجام شود و دینداران و مقدسات آنها را به باد سخره و تحقیر می گیرند و مطالعات دینیشان ناچیز و اندک است. تمام اینها و موارد دیگری هم، منافی ادعاهایشان در زمینه دمکراسی و حقوق بشر و احترام به باور انسانها و حریم خصوصی ایشان هستند و به این دلیل برای من در شرایط کنونی، غیر قابل اعتماد اند . اینها ویژگیهای مجموع جریانهای سکولار است و البته در میان ایشان افرادی صادق و عمیق و دلسوز هم هست که می توانند در مسیر گذار به دمکراسی و احقاق حقوق انسانها تکیه و اعتماد قرار بگیرند

درباره ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

مطلب پیشنهادی

احسنت به مدیریت خردمندانه ترکیه در مقابله با کرونا

✍ دکتر داریوش ارک، ایرانی مقیم آنکارا احسنت به مدیریت خردمندانه ترکیه در مقابله با …

7 دیدگاه

 1. بزرگترین جشن اسپانیایی ها سالروز بازپس گیری غرناطه از مسلموناس . ولی داعش و امثال داعش همان راه گذشته را طی می کنند.

 2. با سلام خدمت شما
  در پاسخ به دوستمان آقا قباد
  شما لشکرکشی عثمانی به اروپا یا لشکرکشی امویان به اسپانیا را تجاوز می دانید که من نیز با شما موافقم . اما شما مسلمین را در کنار یهودیان خود برتر بین می نامید و دول غربی را از این قاعده مستثنا کرده اید . به نظر شما لشکر کشی های آمریکا به ویتنام عراق افغانستان لیبی پاناما کوبا و غیره تجاوز نیست ؟ آیا حمایت مالی و سیاسی بی حدوحصر از اسرائیل در غصب فلسطین و مصادره زمین های فلسطینیان و کشتار مردم غزه تجاوز نیست؟ تاریخ استعمار اروپا در آفریقا آسیا و آمریکای لاتین را بخوانید تا ببینید چگونه مردم آن کشورها را به بردگی و بیگاری می گرفتند این وضع از قرت 16 تا 20 میلادی ادامه داشته . فقط یک نمونه از جنایاتشان استفاده از سمی به نام عامل نارنجی در ویتنام است که منجر به کشته شدن صدها هزار ویتنامی و که دنیا آمدن 500 هزار کودک ناقص الخلقه شده است . سالانه صدها میلیارد دلار سلاح تولید می کنند و جالب اینکه می گویند اسلام به زور شمشیر گسترش یافته در حالی که خود به زور بمب و موشک در دنیا استیلا یافته اند. مورد آخر اینکه همان طور که شما می دانید اروپایی ها در نهایت مسلمین را از ممالک خود بیرون راندند پس ما نیز باید آنان را از فلسطین عراق افغانستان و به طور کلی از سرزمین های اسلامی بیرون کنیم و زمینه های حضور فیزیکی و معنوی آنان را از بین ببریم .

  • مگه من از آمریکای امریالیست یا از روسیه و آلمان دفاع کردم ؟ اصولا حرف من در مورد خوب و بد بودن نیست. حرف من این است که اندیشه های تمامیت خواه دنیا رو به آتش کشانده اند و می کشانند.

   اندیشه های مثل فاشیسم و نئولیبرالیسم در غرب و صهیونیسم و بنیادگرایی اسلامی در شرق. و اگر به تاریخ اینها نگاه کنید غیر از تجاوز چیز دیگری را نمی بینید.

   وقتی مسلمانان در زمان قدرتشان به اروپا حمله می کردند بنظر شما ساکنان مسیحی جریحه دار نمی شدند ؟ همین تجاوزات بعد منجر به قیام مسیحیان شد و در اسپانیا و ایتالیا و یونان و بلغارستان و صربستان مسلمانان را بیرون راندند.

   ما حرفمون رو اینکه کی خوبه و کی بده نیست حرفمون رو این نکته است که قدرت ها برای رسیدن به اهدافشان دین و مذهب را به استخدام می گیرند دیدیم که در سوریه چگونه کشورهای منطقه را بجان هم انداختند و وقتی هم بخواد آتش بس یا جنگ بشه اونا تصمیم می گیرند نظام اسد و هزاران گروه مخالف اختیاری ندارند حتی ایران و ترکیه و عربستان و قطر با اون همه ادعا نمی تونند یک نیم ساعت آتش بس برقرار کنن اونا این کار رو می کنند.

   نکته جالب و عجیب این است که این عزیزان همیشه جنایات گروه های به اصطلاح اسلامی رو با هیتلر و موسولینی و استالین و شارون مقایسه می کنند.

   بدبختی اینجاست که اونا برای جنایاتشون به انجیل و تورات و متون دینیشون استناد نمی کنن اما این گروه ها هر کاری می کنند به اصطلاح خودشون هزار تا دلیل از قرآن و سنت و سیره خلفا و ائمه و اهل بیت می آورند نکته غم انگیز داستان همینجاست.

  • چرا بیرونشون می کنی ؟ اردوغان گفت فلسطین مال هر سه تا دینه و تمام … میلیون ها یهودی و مسیحی و مسلمانان بخاطر این قطعه زمین کشته شدند فلسطین مال اسلام و یهود و مسیحه چه بخواهیم چه نخواهیم

 3. سلام

  منظور شما را می فهمم

  شما می دانید در بین کانال های ماهواره ای کدام یک غیر مستقیم از داعش حمایت می کند ؟ بدون شک شبکه الجزیره قطر

  و این با حرف شما که می فرمایید حامیان داعش قطر و ترکیه نیستند در تضاد است.

 4. حقیقت این است که در اکثر کشورهای اسلامی نصف کامل مردم از هرچی اسلامگرا و اسلامگراییه متنفرند … در هیچ انتخاباتی احزاب اسلامگرا نتوانسته اند از 50 درصد بیشتر رای بیارند. نه در ترکیه نه در تونس نه در مراکش و ایران و کردستان عراق و فلسطین و حتی پاکستان! در همین ترکیه که خودشان هم انتخابات برگذار کردند اسلامیست ها با هزار حیله و حواله و جذب آرای ناسیونالیست های سکولار و کمالی MHP تونستند به مرز 49 درصد برسند. من خودم با چشم سر می بینم که مردم بعلت جنایات فجیع و غیرانسانی گروه داعش چطور از خود دین دلسرد شده اند چه رسد به جریان های اسلامی.

  تازه شیخ یوسف هیچ اشاره ای به خشونت ورزی های گروه های اسلامگرا و ایجاد آشوب و فتنه توسط آنها در کشورهای مختلف “اسلامی” پرده برنمی دارد.

  باید همه به عقاید و باورهای هم احترام بگذارند و گرو ها و چهره های اسلامی ترفند تکفیر را کنار بگذارند زیرا دوره آن گذشته است.

  اگر اسلامی ها می گویند دلیل خشونت ورزی سازمان های سلفی ( یا سازمان های شیعی مسلح) بدلیل اشغالگری اسرائیل و تجاوز غرب است بنده می پرسم ؟

  آیا اشغال اسپانیا و یونان و مجارستان و جنوب ایتالیا حلال است و تجاوز و اشغال آنها حرام. این مسلمانان بودند که قبل از جنگ های صلیبی و اشغال فلسطین هزاران بار به خاک مسیحیان و اروپا هجوم بردند.

  پس نباید یکطرفه قضاوت کنیم.

  انسان مسلمان و انسان یهودی خودش را برگزیده می داند و دیگر انسان ها باید به اون با تخفیف و خواری جزیه بدهند و سرزمین آبا و اجدادیشان هم خاک اونهاست و باید تقدیم بکنند.

  راستی ارتش عثمانی در وین و آتن و بلگراد و بوداپست و کالیاری و رودس و مقدونیه چکار می کرد ؟

  اسلام سیاسی و صهیونیسم هر دو اساسشان بر خودبرترانگاری و متعلق دانستن اراضی دیگران به خود است.

  همانند ابوخطاب الکوردی فرمانده داعش که گفت : ئیره خاکی ئیسلامه نه خاکی کورد

  یا ابوبکر البغدادی که در سال 2014 در خطبه خلافتش گفت : العراق لیس للعراقیین و سوریا لیس لسوریین بل للمسلمین

  و اکنون پس از دو سال در حالیکه نیروهای عراقی تکریت و فلوجه و رمادی و شرقاط را گرفتند و همین حالا 11 محله را در شرق موصل از داعش آزاد کردند ابوبکر بغدادی می گوید :

  اهل سنت عراق به ما خیانت کرد بله چون شماها هم دروغگوئید هم زیاده طلب خاک مردمی که اجدادشان آن را آ باد کرده اند متعلق به چچنی و افغانی و پاکستانی می دانید.

  بهتر است به عقل و خرد مردم احترام بگذارید ای اسلامگرایان

  • بر بایه باورهای بی بنیان و خبرها و تحلیل های مخالفان دیگران و منابع مشکوک داوری نکنید! صبر کنید دیر یا زود معلوم می شود که طراحان بیدایش داعش و حامیان آن چه طرف ها و حکومت هایی بود ه اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *