قالب وردپرس افزونه وردپرس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / اهل سنت / انتخابات ترکیه از نگاهی دیگر

انتخابات ترکیه از نگاهی دیگر

10675746_1526716190941153_711314208659008190_nنویسنده: ابوالحسن خلج منفرد، رایزن فرهنگی سابق جمهوری اسلامی ایران در ترکیه

دیپلماسی ایرانی: حزب عدالت و توسعه در اولین سال هزاره سوم از درون شکاف های عمیق اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه ترکیه سر برآورد. با رشد و تقویت یک طبقه اقتصادی و اجتماعی متوسط در ترکیه که همزمان با سیاست های باز اقتصادی تورگوت اوزال از سال های اول دهه هشتاد میلادی ظهور کرده بود ترکیه در زمینه سیاسی نیز شاهد تحولات سیاسی عمیقی در نیمه دوم دهه 90 میلادی شد.

فشارهای نظام لائیک و کمالیست های این کشور که حاضر نبودند کانون قدرت سیاسی و اقتصادی را به دیگران واگذار کنند کشور را در بحران اقتصادی و سیاسی عمیقی فرو برد و موجب نارضایتی شدید مردم گردید. در شرایطی که کمالیست ها به هیچ عنوان تغییر شرایط موجود را برنمی تافتند حزب عدالت و توسعه از درون شکاف های عمیق اجتماعی ترکیه سر برآورد و با ارائه چهره ای متفاوت و بر تن کردن جامه ای نو تحت عنوان “محافظه کار دموکرات” وارد کارزار سیاست در ترکیه شد و سعی کرد با فاصله گرفتن از گرایشات ایدئولوژیک و با اتخاذ سیاستی عمل گرایانه، سیاست ها و برنامه های خود را در قالب احزاب فراگیر در ترکیه به مورد اجرا در آورد.

توجه و تاکید جدی بر انتظارات و اولویت های رای دهندگان و پرهیز از سیاست ها و اقدامات افراطی از مشخصه های بارز این حزب درآن سال ها بود. اولویت دادن به مسائل اقتصادی و در پیش گرفتن سیاست اقتصادی نئولیبرالیستی متکی بر بازار آزاد تاکید بر سیاست پیوستن به اتحادیه اروپایی و تعقیب روند گشایش سیاسی، فرهنگی و اجتماعی برای همه اقلیت های قومی و مذهبی ترکیه به همراه اتخاذ سیاست “صفر مشکل” در سیاست خارجی و گسترش روابط و همکاری های دوستانه با همسایگان از جمله ایران و عراق و سوریه، موجب اقبال فراوان به این حزب در داخل و خارج ترکیه گردید. بطوری که این حزب یکه تاز همه انتخابات برگزار شده در ترکیه تا سال 2011 در این کشور بود و با وجود فراز و نشیب های فراوان در عرصه سیاست داخلی و مقاومت نهادهای کمالیستی، حکومت تک حزبی عدالت و توسعه با کسب موفقیت های چشگیر اقتصادی در داخل و برقراری روابط دوستانه و سازنده با بسیاری از کشورها به ویژه همسایگان خود در خارج، توانست اقتدار بلامنازع خود را در ترکیه استمرار بخشد و آرام آرام همه سنگرهای مخالفین سرسخت داخلی یکی پس از دیگری به تسخیر حزب عدالت و توسعه درآمد.

……………………..

در فاصله انتخابات بهار گذشته وانتخاباتی که در 10 آبان ماه برگزار شد رهبران حزب عدالت و توسعه با هوشمندی و با بهره گیری از تجربیاتی که در انتخابات دوره های گذشته اندوخته بودند با انجام تعدیل و در پیش گیری انعطاف در سیاست ها و برنامه های حزب تلاش کردند بار دیگر مطالبات و اولویت های رای دهندگان را در دستور کار خود قرار دهند و به مردم نشان دهند که پیام آنان را دریافت کرده اند. اولویت دادن به برنامه های اقتصادی و رفاه مردم در بیانیه انتخاباتی و شعارهای تبلیغاتی حزب، تاکید بر نقش امنیت و ثبات در کشور و کنار گذاشتن مشی اقتدارطلبانه و ارتباط صمیمی با مردم و نیز انعطاف در سیاست خارجی به ویژه در موضوع سوریه از نشانه های بازگشت حزب به سیاست های فراگیر بود که موجب شد آرا از دست رفته در انتخابات گذشته بار دیگر به سبد حزب عدالت و توسعه باز گردد. به طوریکه این امر حتی در نتیجه انتخابات در شهرها و مناطق کردنشین نیز به وضوح نمایان گردید.

رفتار و گفتار رهبران پیروز حزب حاکم در ترکیه پس از انتخابات اخیر حاکی از آن است که بنا به قول احمد داوواوغلو رییس حزب عدالت و توسعه، این بار رهبران این حزب پیام مردم را به خوبی درک کرده اند، هم پیام انتخابات 17 خرداد و هم پیام انتخابات 10 آبان. حضور داوواوغلو در مزار مولانا در شهر قونیه در شب اعلام نتیجه انتخابات و اظهار این جمله که “امشب، شب کاشتن بذر دوستی است” و تاکید او بر اینکه پیروزی بزرگ حزب، آنها را مغرور نخواهد کرد بلکه با تواضع و عزم بیشتر راه خود را ادامه خواهند داد و او به عنوان نخست وزیر 78 میلیون نفر مردم ترکیه همت خود را به تقویت دوستی و از بین بردن فضای دو قطبی در کشورخواهد گماشت، نشانه هایی بر ادعای فوق است.

حقیقت این است که ایجاد صلح و ثبات در ترکیه و استمرار توسعه سیاسی و اقتصادی و گسترش رفاه اجتماعی در این کشور خواسته اصلی مردم مسلمان این کشور است و این همه را در گرو تقویت دوستی و همبستگی در بین مردم و نیز برقراری روابط دوستانه و برادرانه با کشورها و ملت های مسلمان همسایه می دانند و حزب عدالت و توسعه در دوره های اول و دوم حاکمیت خود کارنامه و تجربه موفقی در این زمینه دارد. به همین دلیل بود که وقتی مردم تعدیل و انعطاف در سیاست ها و تغییر در شعارهای انتخاباتی و رفتار حزب عدالت و توسعه را دیدند دوباره به این حزب اقبال کردند و آن را بر مصدر قدرت نشاندند. امید است بذر دوستی وعده داده شده توسط رهبر جوان و استراتژیست حزب عدالت و توسعه که در سال های اخیر در کوران سیاست وفراز و نشیب آن تجربه های خوبی نیز اندوخته به زودی به بار نشیند و ثمره آن را در سیاست های داخلی و خارجی ترکیه شاهد باشیم. باشد که دیگر بار در سایه دوستی و همکاری نزدیک کشورهای مسلمان منطقه به ویژه دو همسایه قدرتمند و صاحب نفوذ منطقه یعنی ایران و ترکیه به زودی صلح و آرامش در منطقه حاکم شود و بار دیگر گفتمان “شامگن” در منطقه احیا شود.

درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد نهال دشمنی برکن که رنج شمار آرد.

منبع:دیپلوماسی ایرانی با تلخیص

درباره ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

مطلب پیشنهادی

احسنت به مدیریت خردمندانه ترکیه در مقابله با کرونا

✍ دکتر داریوش ارک، ایرانی مقیم آنکارا احسنت به مدیریت خردمندانه ترکیه در مقابله با …

7 دیدگاه

 1. من نه طرفدار جمهوري اسلامي ام و نه سياست خارجي اش رو درست مي دونم اما ايران بسيار منطقي تر از كشورهاي مخالفشه.

  در عجبم چطور پس از 1400 سال باز هم رسانه هاي عربي ايرانيان را مجوسي و طرفدار يزدگرد مي دانند!!!

  250 هزار در سوريه كشته شدند طبق آمار سازمان ملل 100 هزار از اين قربانيان سربازان ارتش سوريه هستند … من نميگم بشار جنايت نكرده اما طرف مقابل فرشته نيست … اضمحلال حكومت سوريه و ارتش آن دردي را دوا نمي كند تنها يك عراق و يا ليبي ديگر را بوجود مي آورد كشورهاي پشتيبان معارضان سوري به دنبال منافع خودشونن هرچن به قيمت نابودي سوريه و تاريخ و آثار باستاني اون كشور و از همه مهمتر اضمحلال ملت سوريه باشد. متاسفانه

 2. چرا باور نكنم شما كه دروغ نميگيد. من تنها از اين انتقاد مي كنم كه اخوان چشمش را بسته و دنبال عربستان و قطر و تركيه رفته چون اونها از ايران متنفرند پس بايد اخوان و حماس عليه ايران موضع گيري بكنن … تازه ما نمي دونيم هدف نهايي اين كشورها چيه شايد اينها اصلا نوكر غرب باشند (كه هستند) نبايد اخوان المسلمين عليه ايران نفرت پراكني كند.

  كتاب تاريخ معاصر ايران كه در دبيرستان ها تدريس ميشه فصل آخرش در مورد اخوان و تاثير مرحوم البنا و قطب است بر جهان اسلام … شما مي دونيد اختلاف شيعه و سني بهانس آمريكا و روسيه مسلمانان را به جان هم مي اندازند رهبر ايران بارها و بارها از اون دسته از مراجع و شيعيان تفرقه افكن برائت جسته و اونها رو انگليسي دونسته تازه اون شيعيان تندرو حكومت ايران و شخص رهبر رو تكفير مي كنند.

  دشمني با ايران به نفع اخوان نيست.

 3. شما مي فرماييد : من از پشت عینک نژاد و قوم به مردم ، رویدادها و سیاست ها نگاه نمی کنم

  از آنجاييكه من هميشه به سايت شما سر مي زنم به وضوح مي بينم كه شما از عينك اخوان به مسائل نگاه مي كنيد و يك حزب سياسي جلوه گر حق شده براتون چون يك پست از شما نديدم كه اشتباهات اخوان رو نشون بديد هميشه مخالفان اخوان از نظر شما بد و مفسد و بيدين و …. هستند و اخواني ها هم پاك و خدوم و معصوم و بي آلايش

  • سلام
   من عضو (اتحادیه علما) که ریاست آن با دکتر قرضاوی و دبیرکلش دکتر علی قره داغی است هستم، برای باورها ، شخصیت ها و تاریخ اخوان احترام قائل هستم، اما اخوان حزبی و تشکیلاتی نیستم. آزادید باور کنید یا نکنید.

 4. آفرين بر شما, درستش همينه, انشالله همه ملت ها با صلح و دوستي كنار هم زندگي كنن بقول ابراهيم احمد

  گه لان هه موو براي منن … هه ر ؛زورداران؛م دوژمنن

 5. عكس اين خبر فتوشاپه … عكس پشت سر اردوغان عكسه آتاتورك هستش نه سلطان محمد فاتح … تركها خيلي روي آتاتورك حساسند اگر اردوغان چنين كاري را بكند تركيه قيامت ميشه …

  من با سياست خارجي ايران موافق نيستم اما دشمنان اين كشور شب و روز ايران را متهم به صفويت مي كنند درحاليكه اسم يك پادشاه صفوي بر روي يك كوچه نيز گذاشته نشده پس از انقلاب هم دولت جمهوري اسلامي در اصفهان مجسمه هاي شاه اسماعيل و شاه عباس رو تخريب مي كنه

  اما دولت تركيه آزاده كه عثماني گري كنه همون دولت عثماني كه تاريخش تماما تجاوز و تعدي ملت هاي ديگر و اشغال سرزمينشان است فقط برويد ببينيد يني چري رو از چه كودكاني و چگونه توليد كردند كه انسان رو شرمزده مي كنه.

  من واقعا نمي دونم اينهمه دفاع و حمايت شما بعنوان يك كرد از تركيه و دولت و تاريخ آن چه معنايي داره مگه شما اين خبر رو نشنيديد هفته پيش تركها در اروميه به يك واليباليست كرد چه فحاشي هايي مي كردند تا جاييكه خانواده واليباليست كرد سالن رو ترك كردند شما جنايت تركها رو در روستاهاي قارنا و قلاتا و شهر قروه و سريش آباد رو فراموش كرديد.

  ما كردهاي بدبخت بيچاره زمين كسي رو اشغال نكرديم اما يه ستاره هم تو آسمون نداريم بهمونم توهين ميشه و تركها در تاريخشان يا ما را نخواستند يا براي نوكري كردن و زيرفرمان بودن خواستن زشته بخدا زشته

  اسلام و دين ما جاي خودش اما شما برادران اخواني يك كم در مورد ملت خودتان و رنج و محروميتشان حرفي بزنيد بوالله قسم از اون كاري كه توركها كردند قلب هر كردي آتيش گرفته

  • با سلام به شما
   من از پشت عینک نژاد و قوم به مردم ، رویدادها و سیاست ها نگاه نمی کنم ، من شیفته دست و دلپاکی، دادگری و توسعه و آزادی برای همه انسان ها و ملت ها از جمله حق مردم کرد برای برخورداری از تمامی حقوق ملی و طبقاتی و اجتماعی و داشتن دولت مستقل به معنای واقعی هستم. من به سران عدالت و توسعه به خاطر احترام به حقوق همه اقوام و مذاهب، پیشرفت های انکار ناپذیر در حوزه های سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی همچون رهبران ژاپن و کره جنوبی و بسیاری از کشورهای اروپایی – البته در سیاست های داخلیشان- احترام قائل هستم. و همه خودکامکان، دغل دزدان ، دروغگویان و گروه هایی را که با نام دین و مذهب و ملیت در میدان سیاست تجارت و حکومت می کنند، بیچاره، بد عاقبت و شکست خورده می شمارم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *