قالب وردپرس افزونه وردپرس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / بین الملل / یادمان بیستمین سال کشتار یکصد هزار مسلمانان بوسنیایی.

یادمان بیستمین سال کشتار یکصد هزار مسلمانان بوسنیایی.

بیست سال پس از جنگ بوسنی

 بیست سال از جنگ بوسنی می گذرد و هنوز دنیا از فجایع رخ داده در این کشور در شوک به سر می برند.

فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در آغاز دهه نود میلادی باعث شد تا هژمونی دولت های سوسیالیستی در اروپا کم کم از میان برود و باعث شد که در سال ۱۹۹۲ میلادی جمهوری سوسیالیستی یوگسلاوی هم منحل شود و به این ترتیب جمهوری بوسنی و هرزگوین، در پی همه‌پرسی استقلال انجام‌گرفته در سال ۱۹۹۲، اعلام موجودیت کرد. این اتفاق، آغازگر کشتار و نسل کشی صرب های نژاد پرست و متعصب گردید.

 بوسنی بود. همه‌پرسی استقلال، توسط صرب‌های بوسنی تحریم شده بود. صرب های بوسنی که از سوی صربستان و مونته‌نگروی همسایه حمایت می‌شدند، جمهوری صرب بوسنی را تشکیل داده و به قصد تجزیه دست به اسلحه بردند که، و اروپای مدعی تمئن و پاسداری از حقوق بشر سه سال و نیم در برابر صرب ها سکوت نمود، و آنان نیز با خیال آسوده یکی از خونبارترین جنگ ها قومیو مذهبی را رقم زدند. یکصد هزار نفر را کشتند، در برابر چشمان نیروهای حافظ صلح در سربنیستا 8000 نفر را در چند روز به قتل رسانیدند، و به هزاران زن بوسنیایی تجاوز کردند. 500هزار نفر زخمی و صدها هزار نفر آواره گردیدند.

اکنون نیز سوسیالیست های بعثی مورد حمایت روسیه، بیش از یک سال است که با بهره گیری از فرصت های مکرر بسیاری از دولت های غربی و عربی  بیش از 9هزار انسان آزادیخواه را به قتل رسانیده و تا کنون جامعه بین الملل جز حرف و بیانیه کاری را انجام نداده است.

 (و لله الأمر من قبل و من بعد.) روم:آیه

درباره ی عبدالعزیز سلیمی

مطلب پیشنهادی

توضیح ترکیه درباره عملیات سپر بهار در ادلب

ایرنا نوشت: مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با انتشار پیامی در حساب کاربری خود …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *