قالب وردپرس افزونه وردپرس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / بین الملل / چگونه عربستان (با همکاری غرب) رقابت دوساله را از قطر برد؟ – تحلیلی از آتلانتیک

چگونه عربستان (با همکاری غرب) رقابت دوساله را از قطر برد؟ – تحلیلی از آتلانتیک

George Bush, Salmanچگونه عربستان رقابت دوساله را از قطر برد؟ – تحلیلی از آتلانتیک

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – روزنامه آتلانتيك در گزارشي به بررسي رقابت ديرينه قطر و عربستان براي اعمال نفوذ هر چه بيشتر در منطقه پرداخت و نوشت كه با وجود اين كه تحولات دو سال گذشته در مصر و به قدرت رسيدن اخوان المسلمين در اين كشور به افزايش نفوذ قطر انجاميد، سقوط محمد مرسي باعث شد عربستان بتواند مجددا قدرت و نفوذش را در اين كشور افزايش دهد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، روزنامه آتلانتيك در اين گزارش نوشت: سرنگونی محمد مرسی در مصر یک مانع بزرگ برای قطر بود، چون اين كشور ثروتمند خلیج فارس میلیاردها دلار به دولت اخوان المسلمین مرسی كمك کرد، ولي در نهايت ارتش مصر یک شبه باعث سقوط آن شد. رقبای قطر در عربستان نيز در عرض چند روز حمایت خود را از مبارزه نظامی علیه “تروریسم و ​​افراط گرایی” اعلام كردند و به کمک هاي 5 میلیارد دلاري در سال متعهد شدند.

روزنامه آتلانتيك در ادامه با اشاره به حمايت ديرينه رياض از حسني مبارك، رييس‌ جمهور پيشين مصر نوشت: عربستان از قديم کارگزار قدرت در خلیج فارس بود و از مدت ها پيش انتظار این لحظه را مي كشيد. به دنبال سقوط مبارك قطر كه از مدت ها پيش با عربستان خصومت داشت به حمايت از اخوان پرداخت تا محبوبیت مرسی را افزايش دهد و اجازه دهد او نیاز به اصلاحات اقتصادی را که می توانست اقدامات ریاضتي ناخوشايندي به همراه داشته باشد، نادیده بگیرد. هنگامی که نفوذ جنبش اخوان درسراسر منطقه افزايش يافت به نظر می رسيد عربستان مسابقه را باخته است. ولي صبر و بردباري عربستان نتيجه بخش بود و اكنون عربستان نفوذ منطقه‌ای‌اش را مجددا به دست آورده است و قطر بلند پرواز كه بيش از حد به خود فشار آورده بود، قدرتش را از دست داده است.

اين روزنامه در ادامه به سابقه همكاري‌هاي تجاري عربستان و مصر در گذشته و تلاششان براي مقابله با نفوذ اخوان المسلمين كه جايگاه مبارك، اتحاد قاهره با واشنگتن و معاهده صلح با اسراييل را تهديد مي‌كرد پرداخت و نوشت: به همين دليل وقتي اعتراضات علیه رژیم مبارک در سال 2011 اوج گرفت، عربستان یکی از معدود کشورهایی بود که از او حمايت كرد. ولي عربستان نتوانست كار زيادي براي نجات متحدش انجام دهد و با وحشت واشنگتن را تماشا كرد كه او را تنها گذاشت و بدتر اينكه اخوان المسلمین جاي خالي مبارک را پر کرد.

اين روزنامه در ادامه به نقش قطر در حمايت از اخوان المسلمين و كمك‌ هاي مالي چند ميليارد دلاري‌اش به اين كشور پرداخت و نوشت: با سقوط مرسی، قطر با مشكلات دردناکي روبرو شده است. اين كشور اكنون مجبور است براي حفظ آبرو و داشتن حداقل نفوذ در مصر چندین محموله گاز طبیعی رايگان را به اين كشور بفرستد. در اين ميان مقامات مصری می گویند قرارداد خرید گاز اضافی از قطر را به دلیل موضع سیاسی دوحه به حالت تعليق در آورده اند.

اين روزنامه در ادامه نوشت: اكنون كه جايگاه قطر در مصر تضعيف شده است عربستان نفوذش را دوباره به دست آورده است. ولي مسابقه به اينجا ختم نمي ‌شود. نفوذ عربستان اكنون در بين اپوزيسيون نظامي و سياسي سوريه نيز از قطر بيشتر شده است. عربستان دخالت در رهبري شورش‌ عليه دولت بشار اشد، رييس جمهور سوريه را افزايش داده است و به گفته منابع اپوزيسيون سوري، قطر در حوزه نظامي كمي عقب نشيني كرده است و فضا براي اعمال نفوذ بيشتري را در اختيار عربستان گذاشته است. قطر همچنان در حمايت از اپوزيسيون سوريه نقش مهمي دارد و دوحه صراحتا اعلام كرده است كه اعمال نفوذ روي اتفاقاتي كه در سوريه مي افتد برايش در اولويت قرار دارد. اين كشور مصر را نيز رها نكرده است و براي مثال شبكه تلويزيوني الجزيره همچنان به انتقاد از قدرت‌ هاي نظامي كه باعث سقوط اخوان المسليمن شدند ادامه مي دهد، ولي با توجه به افزايش قدرت مجدد عربستان آشكار است كه قطر در دو سال گذشته بيش از حد به خود فشار آورده است.

روزنامه آتلانتيك در پايان اين گزارش نوشت: دوحه تصور مي‌ كرد می تواند با خرج كردن سريع پول‌ هايش از رقیب کندتر و محافظه‌کارترش جلو بزند، ولي عربستان تنها به طور منسجم كاري را كرد كه هميشه مي‌ كند: بی سر و صدا نفوذ خريد تا نظم گذشته همچنان برقرار بماند.

درباره ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

مطلب پیشنهادی

توضیح ترکیه درباره عملیات سپر بهار در ادلب

ایرنا نوشت: مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با انتشار پیامی در حساب کاربری خود …

8 دیدگاه

 1. اهل القرآن

  پیام خصوصی

  سلام آقای سلیمی

  لطفا بگوئید محدثین و مفسرین چند نفرند ؟ و چه کسانی هستند ؟ و کتابشان کدام است ؟ و کجا میتوانم آن کتاب را پیدا کرده بخوانم ؟؟

  با تشکر

  • علیکم السلام
   این پرسش شماکه خصوصی نیست.
   در ضمن اگر به شما پاسخ بدهم پرسش و پاسخ در کامنت قرار می گیرند. به کتابفروشی ها مراجعه کن شما را راهنمایی می کنند. اگر سنندج هستی به کتابفروشی غزالی مراجعه و از ماموستا علی رحمانی بپرس.

   • اهل القرآن

    سلام علیکم

    با تشکر
    اشکالی نداره لطفا پاسخ علنی بفرمایید تا بقیه هم استفاده کنند
    سوالم این بود محدثین و مفسرین چند نفرند ؟ و چه کسانی هستند ؟ و کتابشان کدام است ؟ و کجا میتوانم آن کتاب را پیدا کرده بخوانم ؟؟
    کتاب خاصی با یک عنوان مشخص که همه احادیث باصطلاح صحیح در آن باشد و تنها مرجع علمای دین اسلام در جهان باشد
    در ضمن از سنندج عزیز نیستم اهل سقزم .

    • با سلام
     مفسران و حدیث شناسان که یکی دو تا نیستند اما چنانچه شمابرای مطاله تفاسیر و کتب حدیث مرجع با زبان عربی آشنا نیستید بهتر است از ترجمه فارسی دو تفسیر صفوة التفاسیر و دیگری انوارالقرآن و برای آشنایی با صحیح ترین احادیث به ترجمه فارسی دو کتاب (اللولو و المرجان) ترجمه آقای حسن زاده و (ریاض الصالحیین) امام نووی مطالعه کنید.

     • سلام علیکم

      ضمن تشکر از راهنمائی شما
      البته منظورم کتب حدیث بود نه تفسیر و گرنه تفسیر فراوان است و اینکه میگوئید حدیث شناسان یکی دو تا نیستند و من فکر میکنم فراوان باشند سوالم این است چرا بعد از 1400 و اندی سال حداقل حدیث شناسان معاصر یا حدیث شناسان در حال حیات از سراسر سرزمین های اسلام حدیث های صحیح را در یک کتاب جمع نکردند تا دسترسی به آنها آسان و سوال و مسائل و تفسیر درست قرآن کریم در اسرع وقت جواب داده و آماده ارائه باشد ؟ آیا فکر نمیکنید بین حدیث شناسان اختلاف نظر هست و همین اختلاف نظر جایگاه حدیث را به عنوان یک اصل قابل باور و اعتقاد زیر سوال برده است ؟؟ حدیث شناسان اگر معیاری غیر قابل تردید داشتند صده های قبل به نتیجه رسیده و یک کتاب واحد از احادیث و تفاسیر رسول الله در اختیار خود و مسلمانان قرار میدادند . بنظر شما اگر قرآن معیار باشد چند حدیث صحیح از رسول الله کشف میشود ؟ اگر کم باشد که تفسیر کامل قرآن نمیتواند باشد آنوقت این نقص و کمبود با چه چیزی جبران میشود ؟؟
      نظر شما چیست ؟؟
      اگر میل داشتین خصوصی جواب را ارسال کنید .
      با تشکر مجدد

     • اهل القرآن

      سلام علیکم

      ضمن تشکر از راهنمائی شما
      البته منظورم کتب حدیث بود نه تفسیر و گرنه تفسیر فراوان است و اینکه میگوئید حدیث شناسان یکی دو تا نیستند و من فکر میکنم فراوان باشند سوالم این است چرا بعد از ۱۴۰۰ و اندی سال حداقل حدیث شناسان معاصر یا حدیث شناسان در حال حیات از سراسر سرزمین های اسلام حدیث های صحیح را در یک کتاب جمع نکردند تا دسترسی به آنها آسان و سوال و مسائل و تفسیر درست قرآن کریم در اسرع وقت جواب داده و آماده ارائه باشد ؟ آیا فکر نمیکنید بین حدیث شناسان اختلاف نظر هست و همین اختلاف نظر جایگاه حدیث را به عنوان یک اصل قابل باور و اعتقاد زیر سوال برده است ؟؟ حدیث شناسان اگر معیاری غیر قابل تردید داشتند صده های قبل به نتیجه رسیده و یک کتاب واحد از احادیث و تفاسیر رسول الله در اختیار خود و مسلمانان قرار میدادند . بنظر شما اگر قرآن معیار باشد چند حدیث صحیح از رسول الله کشف میشود ؟ اگر کم باشد که تفسیر کامل قرآن نمیتواند باشد آنوقت این نقص و کمبود با چه چیزی جبران میشود ؟؟
      نظر شما چیست ؟؟
      اگر میل داشتین خصوصی جواب را ارسال کنید .
      با تشکر مجدد

 2. دوست گرامی علیکم السلام و رحمة الله و برکاته.
  جواب سلامت را در مطلبی که با (علم همان ایمان خالصانه است..) با علیکم السلام و رحمة الله داده بودم. ولی لطف کنید در باره انکار سنت که با رأی اجماع علمای تفسیر و حدیث در تضاد است چیزی نفرستید. اگر سخنی برای گفتن دارید ابتدا رأی مفسرین و محدثین را در باره آیه هایی مانند (اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و آولی الأمر منکم) را که به ضرورت تبعیت از قرآن و سنت و اهل حل و عقد و یا اجماع علما و حکام مسلمان در صورت وجودآن معنی می کنند. و اینکه علما بر این باورند که سنت قولی و فعلی رسول الله تفسیر عملی قرآن و تطبیق آن بر واقعیت های زندگی است. مطالعه کنید.

 3. علیکم السلام و رحمة الله
  علم به به قرآن و سنت به تنهایی دردی را درمان و مشکلی را آسان نمی کند و بندگان را به بهشت نمی برد، علم اگر به قرآن و سنت چنانچه ایمان و پرهیزکاری و دادگری را برای عالمان و حاکمان و دیگر مردم به ارمغان نیاورد به بردگی نفس و شیطان و دوزخی شدن انسان می انجامد. (مَثَلُ الَّذِينَ حُمِّلُوا التَّوْرَاةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوهَا كَمَثَلِ الْحِمَارِ يَحْمِلُ أَسْفَارًا ۚ بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِ اللَّـهِ ۚ وَاللَّـهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ ﴿٥﴾ الجمعة (کسانی که تورات بدیشان واگذار گردید، ولی بدان عمل نکردند و حق آن را ادا ننمودند، به درازگوشی می‌مانند که کتابهائی را برمی‌دارد (ولی از محتوای آنها خبر ندارد). مردمانی که آیات خدا را تکذیب می‌دارند، بدترین مثل را دارند. خداوند مردمان ستمکار را هدایت نمی‌دهد (و به سعادت هر دو سرا نائل نمی‌گرداند).

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *