قالب وردپرس افزونه وردپرس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / اتحاد جهانی علمای مسلمان / رییس اتحاد علما دفاع از رییس جمهور منتخب مصر تکلیف شرعی است.

رییس اتحاد علما دفاع از رییس جمهور منتخب مصر تکلیف شرعی است.

بگزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، درمطلبي كه در پايگاه رسمي قرضاوي منتشر شد،آمده است كه من از سرلشكر عبدالفتاح السيسي وزير دفاع و اطرافيان وي و نيز احزاب و گروه هاي سياسي مصر مي خواهم حق را ياري كنند و مرسي رييس جمهوري مصر را به جايگاه قانوني خود بازگردانند.

قرضاوي خاطرنشان كرد كساني كه سرلشكر السيسي از آنان كمك خواسته، ملت مصر را نمايندگي نمي كنند بلكه نماينده بخش اندكي از آن هستند.

اين روحاني مقيم قطر مواضع اخير برخي شخصيت هاي مصري از جمله شيخ الازهر و رهبر قبطي ها درمصر و البرادعي درحمايت از تصميم ارتش در بركناري مرسي را به باد انتقاد گرفت.

وي در اين باره اظهار داشت، شيخ احمد الطيب، امام الازهر با دفاع از خروج عليه رييس جمهوري مشروع و قانوني كشور، مرتكب خطا شده و با اجماع امت مخالفت ورزيده و در مواضع خود به قرآن و سنت استناد نكرده است، زيرا قرآن و سنت حامي مرسي رييس جمهوري است.

قرضاوي همچنين خاطرنشان كرد كه پاپ دوم تواضروس رهبر كليساي قبطي مصر نيز وكيل قبطي ها نيست كه از طرف آنان سخن بگويد.

وي افزود:البرادعي نيز تنها نماينده تعداد اندكي از مردم است و حتي نيروهاي معارض نيز مدعي نيستند كه وي آنان را نمايندگي مي كند.

قرضاوي تاكيد كرداقدام ارتش در بركناري محمد مرسي رييس جمهوري كه مردم مصر وي را از روي خواست و اراده خود برگزيدند، به لحاظ قانوني و شرعي يك خطا به شمار مي رود.

وي خاطرنشان كرد،اينكه رييس جمهوري (مرسي) به شكل دمكراتيك انتخاب شده است،در آن هيچ شكي وجود ندارد و از اين رو بايد به دوره قانوني يعني دوره چهارساله خود، ادامه دهد.

وي خاطرانشان كرد:از حيث شرعي نيز شرع اسلام بر همه كساني كه به آن ايمان دارند،اطاعت از رييس جمهوري را واجب مي داند.

در تاريخ ۳۰ ژوئن (۹ تير)، ميليون ها مصري در سراسر اين كشور دعوت جنبش تمرد براي تظاهرات خياباني به منظور درخواست كناره گيري مرسي و مداخله ارتش لبيك گفتند.

چهارشنبه هفته گذشته ژنرال عبدالفتاح السيسي وزيردفاع مصر بعد از ديدار با برخي شخصيت هاي ملي ازجمله احمدالطيب شيخ الازهر، تواضروس رهبر مسيحيان قبطي،محمد مرسي را بركنار و عدلي منصور رييس دادگاه عالي قانون اساسي را تا برگزاري انتخابات زود هنگام رياست جمهوري، به عنوان رييس جمهوري موقت منصوب كرد.

اين درحالي است كه تجمع هوادارن مرسي در مناطق مختلف به ويژه در پايتخت و اطراف مقر رياست جمهوري كه گفته مي شود مرسي در آنجا نگهداري مي شوند، همچنان ادامه دارد.

از سوي ديگر ،درگيري هاي خياباني چند روز اخير ميان موافقان و مخالفان رييس جمهوري بركنار شده مصر، تاكنون دهها كشته و صدها زخمي برجاي گذاشته است.

درباره ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

مطلب پیشنهادی

توضیح ترکیه درباره عملیات سپر بهار در ادلب

ایرنا نوشت: مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با انتشار پیامی در حساب کاربری خود …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *