قالب وردپرس افزونه وردپرس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / بین الملل / انتخایات ریاست جمهوری مصر میدان رویارویی میان حامیان فرعون و إسلامگرایان.

انتخایات ریاست جمهوری مصر میدان رویارویی میان حامیان فرعون و إسلامگرایان.

مصر امروز صحنه جدال نهایی اسلام گرایان و بازماندگان دیکتاتور است .

رقابت محمد مرسی و احمد شفیق در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر از دید کارشناسان و صاحبنظران مسائل منطقه به مسابقه و جدال نابرابر انقلابیون با بازماندگان دیکتاتور تشبیه شده است. نابرابر از آن جهت که داور این مسابقه بزرگ کاملا در مقابل اسلام گرایان قرار دارد و گاه و بی گاه سوت خود را در جهت منافع بقایای حسنی مبارک به صدا در می آورد .

انتخابات مصر صرف نظر از بعد داخلی در عرصه بین المللی نیز با حساسیت بسیار دنبال می‌شود و این موضوع به جایگاه بسیار مهم مصر در جهان عرب و نقش رهبری آن باز می‌گردد و غربی‌ها به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی به خوبی می‌دانند، دیدگاه‌های شخصی رئیس جمهوری جدید مصر بر سیاست‌های خارجی وی و روابط بین المللی مصر تاثیر مستقیم می‌گذارد.

ناظران سیاسی مصر ، شرایط  این کشور را حساس و پچیده و آن را آزمونی دوباره برای نیروهای انقلاب مصر می‌دنند که با وحدت و یکپارچگی و حفظ حضور در میدان می توانند بر این شرایط قائق آیند

خبرگزاری ابنا دوازدهمین بسته خبری از آخرین اخبار و تحولات صحنه سیاسی مصر را در اختیار مخاطبان ارجمند خود قرار می دهد:

ــ آغاز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری امروز بین “محمد مرسی” نامزد اخوان المسلمین و “احمد شفیق” نامزد مورد حمایت شورای نظامی و آخرین نخست وزیر حسنی مبارک دیکتاتور مخلوع، آغاز شد.

این انتخابات درحالی امروز آغاز شده است که پنج شنبه گذشته دادگاه قانون اساسی با ابطال آرای یک سوم نمایندگان، موجب انحلال پارلمان منتخب مردم شد. این دادگاه از سوی دیگر با صدور حکمی در طرفداری از نامزد شورای نظامی، قانون عزل سیاسی را لغو و زمینه حضور شفیق در دور دوم انتخابات را  فراهم کرد.

انقلابیون و جریانها و احزاب سیاسی و اجتماعی مصر این اقدام دادگاه قانون اساسی را کودتای نظامیان علیه انقلاب توصیف کرده اند.

این انتخابات از صبح امروز ساعت 8 تا ساعت 20 به وقت محلی ، به مدت 2 روز در همه استانهای مصر به صورت همزمان برگزار می شود.حدود 50 میلیون نفر حق شرکت در این انتخابات را دارند.

محمد مرسی در دور دوم انتخابات که با رأی گیری از شهروندان مصری خارج از این کشور برگزار شد، با تفاوت بسیار زیاد از احمد شفیق پیشی گرفته است.

 

ــ تظاهرات مردمی در قاهره

چند ساعت قبل از آغاز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر هزاران نفر از ساکانان پایتخت مصر دیشب با تظاهرات در میدان “التحریر” عزل احمد شفیق را خواستار شدند.

تظاهرکنندگان با محکوم کردن حکم دادگاه قانون اساسی، مخالفتشان را با حضور شفیق در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند.تظاهرکنندگان با آتش زدن تصاویر شفیق، ضد شورای نظامی شعار دادند.

 

ــ انحلال پارلمان مصر،گرايش به مرسي را افزايش داد

يكي از رهبران حزب آزادي و عدالت، شاخه سياسي اخوان المسلمين تاكيد كرد كه به دنبال انحلال پارلمان مصر، همه نشانه ها حاكي از افزايش محبوبيت محمد مرسي نامزد انقلاب در نزد مردم نسبت به رقيب خود احمد شفيق نامزد رژيم سابق است.

“حسن بريك” اظهار داشت: مردم مصر در مسجد و كليسا و قهوه خانه و خيابانها همگي محمد مرسي را تاييد مي كنند، اين تاييد در حال افزايش است و همگي بر مشاركت در انتخابات و راي دادن به مرسي براي ريشه كن كردن رژيم سابق اصرار و پافشاري دارند تا مصر به عقب بازنگردد.

وي خاطرنشان كرد: از زمان صدور احكام دادگاه قانون اساسي و انحلال پارلمان طي پنجشنبه گذشته، نارضايتي همه محافل مردمي مصر را فراگرفته است مردم با منحل كردن مجلس الشعب كه به طور مشروع در انتخاباتي سالم انتخاب شد، مخالفند.

بريك افزود: آنچه كه در اين مرحله مايه اطمينان است، اين كه ملت مصر وهمه مردم شريف اين كشور از محمد مرسي نامزد انقلاب حمايت مي كنند و تمام تلاش خود را براي موفقيت اين نامزد بكار مي گيرند، مرسي شخصيتي برخاسته از ميدان التحرير است.

عضو برجسته حزب آزادي و عدالت، شاخه سياسي اخوان المسلمين، اظهار داشت كه ملت مصر همگي به پاي صندوقهاي راي خواهند رفت و سخن نهايي خود مبني بر عدم بازگشت رژيم سابق را اعلام خواهند كرد.

 

ــ شوراى عالى نظامى مصر اختیارات رئیس جمهورى را محدود مى کند

منابع خبرى گزارش دادند شورای نظامی مصر که پس از سقوط مبارک اداره این کشور را در اختیار گرفته است، در حال آماده سازی متن لایحه اى است که در آن اختیارات رئیس جمهور در قانون اساسی محدود می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه خبری العربیه، این گزارش ها زمانی منتشر می شود که دادگاه عالی قانون اساسی مصر، که قضات آن توسط حسنی مبارک منصوب شده اند، نامزدی احمد شفیق را تایید و به غیرقانونی دانستن انتخابات پارلمانی مصر حکم صادر کرده است.

درحالی که احمد شفیق نامزد اکثریت سکولارها از رای دادگاه استقبال کرده است، طرفداران گروه های اسلامگرا، رای دادگاه را نشانه “بازگشت رژیم سابق” دانستند.

علاوه براسلامگرایان تعداد زیادی از فعالان سیاسی غیر مذهبی، از جمله بعضى از عناصر متمایل به چپ رای دادگاه عالی قانون اساسی را تلاشی برای نادیده گرفتن رای ملت و دستاوردهای انقلاب قلمداد کردند و از آن با عنوان “کودتا” نام بردند.

 

ــ راهکار احزاب مصری برای مقابله با کودتای نظامیان

گروهی از احزاب مصری در بیانیه ای شورای نظامی حاکم را فرمانده کودتا علیه انقلاب دانسته و از نمایندگان مجلس که از سوی دادگاه قانون اساسی منحل شده، خواستند برای توقف سناریوی کودتا، به صفوف انقلابیون بازگردند.

ائتلاف جوانان انقلاب، حزب جریان مصر، جنبش جوانان برای عدالت و آزادی، جبهه ملی عدالت و دمکراسی، و حزب ائتلاف خلق، در بیانیه ای که “عبدالمنعم ابوالفتوح” نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری نیز آن را امضا کرده، تأکید کردند: شورای نظامی از فوریه 2011 سناریویی را برای نابودی انقلاب تدارک دیده است، که از جمله بخشهای آن، تبرئه قاتلان انقلابیون، صدور حکم ذلت بار تبرئه فرزندان مبارک و معاونان حبیب العادلی و انحلال مجلس و لغو قانون عزل سیاسی، است.

امضا کنندگان این بیانیه تأکید کردند که همه این اقدامات نشان داد که شورای نظامی فرمانده کودتا ضد انقلاب است، و در تلاش است تا رژیم قدیم را احیا کند .. انتخابات ریاست جمهوری نمایشی تمسخر آمیز برای تولید دوباره رژیم مبارک است.

در این بیانیه آمده است: شورای نظامی در این مدت تلاش کرد تا بخش های کلیدی کشور را در دست بگیرد، و آنها را به نفع نامزد رژیم مبارک به خدمت در آورد.

این گروه ها از اخوان المسلمین و حزب آزادی و عدالت خواستند “محمد مرسی” نامزد خود را از دور دوم انتخابات خارج کنند، چراکه مشخص شده است این انتخابات نمایشی تمسخر آمیز برای مشروعیت بخشیدن به حکومت شورای نظامی در رأس حکومت در مصر است.

امضا کنندگان بیانیه از نمایندگان مجلس خواستند به صفوف انقلابیون بازگردند، تا به همراه مردم ضد سلطه شورای نظامی مبارزه کننند، و مانع از تکمیل سناریوی کودتای شورای نظامی شوند.

دادگاه قانون اساسی مصر دیروز با صدور حکمی زمینه انحلال کامل پارلمان را فراهم کرد. این دادگاه از سوی دیگر با لغو قانون عزل سیاسی، زمینه حضور احمد شفیق آخرین نخست وزیر دوران مبارک در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را مهیا ساخت. 

 

ــ هشدار ناظران سیاسی درباره تقلب درانتخابات مصر

ناظران سیاسی مصري در آستانه برگزاري مرحله دوم انتخابات رياست جمهوري،با اشاره به حمايت اعضاي حزب ملي منحل شده (حزب طرفدار مبارك) از احمد شفيق كه براي كمك به تبليغات انتخابي اش فعاليت مي كنند، در باره تقلب در انتخابات هشدار دادند.

ناظران مصري درباره وقوع تزوير در مرحله دوم انتخابات رياست جمهوري از طريق دستكاري و جعل كارت هويت راي دهندگان و استفاده از نظاميان براي راي دادن به نفع شفيق هشدار دادند.

مردم مصر دست يافتن شفيق به مرحله دوم انتخابات رياست جمهوري را برخلاف خواست و اراده ملت عنوان و تاكيد مي كنند كه وي با دادن كمك هاي مالي براي كسب آراي راي دهندگان و صدور كارتهاي تقلبي و مشاركت دادن نظاميان و پليس براي راي دادن به نفع خود توانست به مرحله دوم راه يابد.

“جمال الدين حسين” تحليلگر سياسي مصري خاطرنشان كرد: اگر آنچه كه در انتخابات گذشته رخ داد مانند خريد آراي برخي راي دهندگان بار ديگر اتفاق بيفتد، ممكن است بار ديگر در نتايج انتخابات تقلب شود.

وي در عين حال گفت كه بعيد مي دانم طرفداران رژيم مبارك بتوانند در زمينه تزوير در آرا و حمايت هاي مالي براي خريد آراي مردم در مرحله دوم انتخابات موفق شوند.

“يسري عزباوي” تحليلگر سياسي مصري هم گفت: ممكن است نوعي تزوير در آراي مردم از طريق نهادها و تاجراني كه به نفع احمد شفيق فعاليت مي كنند و نيز از طريق اعضاي حزب ملي منحل شده و يا با خريد آراي مردم در انتخابات رخ دهد و اين همان چيزي است كه در مرحله نخست انتخابات اتفاق افتاد.

 

ــ اشتباهات انقلاب مصر

نویسنده و اندیشمند عرب تأکید کرد: انقلاب مصر رژیم مبارک را سرنگون نکرد، بلکه فقط خانواده حاکم و حزب سرنگون شده اند.

“عزمی بشاره”، با تأکید بر سرنگون نشدن رژیم مبارک و اشتباهات صورت گرفته در جریان انقلاب مردم مصر، گفت: اگر قانون اساسی قدیمی مصر پس از انقلاب همچنان پابرجا بود، دادگاه قانون اساسی باید اعلام می کرد که انتقال اختیارات مبارک به شورای نظامی قانونی نیست .. بنابراین دلیل امکان پذیر شدن انتقال این اختیارات قانون اساسی نبود بلکه مشروعیت انقلاب بود.

وی افزود: پیش از این ده ها بار هشدار دادیم که انقلاب در چارچوب قانون اساسی نیست، بلکه انقلاب علیه رژیم و خارج از چارچوب قانون اساسی صورت گرفته است؛ به همین دلیل این امر انقلاب نامیده می شود. در غیر این صورت باید اصول و یا مأموریت آن تغییر داده می شد.

 

عزمی بشاره خاطرنشان کرد: نباید قبل از اطمینان یافتن از اینکه رژیم قدیم و ارکان آن دیگر مشروعیت ندارند، انتخابات صورت می گرفت؛ باید این اطمینان حاصل می شد که انتخابات در چارچوب قوانین جدید که از اصول انقلاب سرچشمه گرفته برگزار می شود .. پافشاری نکردن گروه ها و احزاب انقلابی بر قانون جدید انقلابی و همچنین محاکمه نکردن چهره های رژیم قدیم در دادگاه های انقلابی و شتاب آنها برای ورود به انتخابات؛ موجب شد که قوانین رژیم قدیم بعنوان داور درباره مؤسسات و نهادهای منتخب قضاوت کند، و به مهره های رژیم قدیم اجازه دهد در انتخابات نامزد شوند.

عزمی بشاره درباره روند اشتباه محاکمه مسئولان رژیم مبارک گفت: موافقت با محاکمه رژیم قدیم به دست خود این رژیم،  به معنای آن است که به این رژیم برای دخالت در امور مجلس منتخب مشروعیت داده شده، و همچنین به نخست وزیر رژیم قدیم اجازه داده شده که در انتخابات ریاست جمهوری حضور یابد .. انقلاب رژیم را ساقط نکرد، بلکه فقط خانواده حاکم و حزب را سرنگون کرد؛ ولی با این وجود احزاب به گونه ای برخورد کردند که گویا مأموریت پایان یافته است.

این نویسنده و اندیشمند عرب تأکید کرد: هنوز برخی موضوع را درک نمی کنند و آن را در چارچوب مسائل انتخاباتی می دانند؛ حقیقت آن است که این مسائل انقلابی است و نه انتخاباتی، و انتخابات باید در سایه تحقق آنها صورت می گرفت .. در سایه انحلال پارلمان انتخابات ریاست جمهوری نباید انجام شود .. باید به مدت یک سال رییس جمهور موقت با اختیارات مشخص و محدود به همراه یک دولت وحدت ملی و نه تکنوکرات برای اداره کشور انتخاب شود؛ در کنار آن نیز کمیته ای قانون اساسی جدید را که در آن اختیارات رئیس جمهوری و پارلمان مشخص باشد، برای انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آتی تدوین کند. 

عزمی بشاره خاطرنشان کرد: مهم است که اخوان المسلمین (که زیر فشار حملات ظالمانه ای قرار دارد) با البرادعی، ابوالفتوح، حمدین صباحی، و ائتلاف جوانان انقلاب درباره راهبرد آینده به توافق دست یابد. آنها باید امروز به توافق برسند، و نتایج این توافق در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک به مردم و شورای نظامی بعنوان اصول اجماع ملی اعلام شود.

 

ــ افشای سند همدستی “شفیق” با اسرائیل

اسناد محرمانه ای که از سفارت رژیم صهیونستی در قاهره کشف شده، از توافق محرمانه دستگاه اطلاعاتی این رژیم و “احمد شفیق” پس از سقوط مبارک پرده برداشت.

این اسناد که پس از تصرف سفارتخانه رژیم صهیونیستی به دست مردم در یازدهم سپتامبر 2011، در اختیار انقلابیون قرار گرفت، بیانگر توافق محرمانه “عمرسلیمان” رییس سابق دستگاه اطلاعاتی “حسنی مبارک” دیکتاتور مخلوع مصر، بعنوان نماینده دستگاه جاسوسی اسرائیل (موساد) با احمد شفیق  است.

در این سند که در واقع گزارشی از دیدار عمرسلیمان و احمد شفیق است، تأکید شده که شفیق پس از رسیدن به قدرت از منافع رژیم اسرائیل حمایت خواهد کرد.

منافع رژیم اسرائیل در این سند عبارتند از:ادامه صدور گاز به اراضی اشغالی،پایبندی به معاهده کمپ دیوید،      جلوگیری از بحرانی شدن صحرای سینا،ممنوعیت عبور کشتی های نظامی ایران از کانال سوئز،نظارت بر ورود و خروج در گذرگاه رفح، و تحت فشار قرار دادن ساکنان غزه ،و به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی.

 

ــ شنود مکالمات مصریها در سفارت عربستان

دستگاه اطلاعات سعودی با نصب تجهیزات شنود اسرائیلی در سفارتخانه عربستان در قاهره، تلاش همه جانبه ای را برای حمایت از “احمد شفیق” مهره رژیم مبارک در انتخابات ریاست جمهوری به کار گرفته است.

دستگاه اطلاعاتی سعودی این تجهیزات پیشرفته شنود را از رژیم اشغالگر دریافت کرده است.

سایت اینترنتی حزب “نور” مصر، با انتشار این خبر تأکید کرد: بر اساس اطلاعات موثق، عناصر دستگاه امنیتی سعودی که در سفارت عربستان در قاهره مستقر هستند، با استفاده از تجهیزات پیشرفته ای که اسرائیل در اختیار آنها قرار داده، درحال شنود مکالمات تلفنی و توطئه ضد ملت مصر هستند.

بر اساس این گزارش، این عناصر در حال جمع آوری اطلاعات برای اتاق عملیاتی هستند که عربستان سعودی برای پیگیری اتنخابات مصر در سفارت خود در قاهره تشکیل داده است.

هدف از تشکیل این اتاق عملیات، حمایت احمد شفیق برای رسیدن به ریاست جمهوری مصر است.

 

ــ حضور گسترده مصريها درانتخابات براي سرنگوني شفيق

عضو كميته اطلاع رساني حزب آزادي و عدالت، شاخه سياسي اخوان المسلمين پيش بيني كرد شمار زيادي از مردم مصر براي نجات انقلاب و سرنگوني احمد شفيق به طور گسترده در پاي صندوق هاي راي حاضر شوند.

“حامد المرزوقي” اظهار داشت: اگر انتخابات آزاد و عاري از تقلب باشد نيتجه آن به نفع رژيمي كه سقوط كرده است، نخواهد بود زيرا افراد انقلابي و غير انقلابي مصر رژيم گذشته را نمي خواهند.

وي تاكيد كرد كه هيچكس در مصر اعم از طرفداران رژيم مبارك يا مخالفان آن، نمي توانند انكار كنند كه اين رژيم مردم را به قتل رسانده و اموال عمومي را به سرقت برده و باعث شده است كشور سالها عقب بماند و نتواند پيشرفت كند.

عضو كميته اطلاع رساني حزب آزادي و عدالت، شاخه سياسي اخوان المسلمين در ادامه از عملكرد دادگاه عالي قانون اساسي مصر در زمينه انحلال پارلمان انتقاد كرد.

وي با اشاره به تلاش ها براي دور زدن انقلاب مصر، تاكيد كرد كه انقلاب مصر امروز قويتر شده و اوضاع كنوني به ايستادگي و قدرت مردم مصر براي حمايت از محمد مرسي نامزد انقلاب منجر شده است.

المرزوقي هشدار داد كه دادگاه قانون اساسي با رد قانون عزل سياسي (قانون منع سران رژيم مبارك درعرصه سياسي) توپ را در زمين مردم و انقلابيون انداخته است.

وي اظهار داشت: اكنون نقاب ها برداشته شده و دست كساني كه تظاهر به انقلابي بودن مي كردند، رو شده است.

عضو كميته اطلاع رساني حزب آزادي و عدالت هشدار داد كه شوراي نظامي در درجه اول روي اشتباهات نيروهاي انقلابي حساب باز كرده است و برخي از اين نيروها دچار دودستگي شده اند كه اين باعث مي شود شوراي نظامي خواسته خود را تحميل كند.

المرزوقي گفت: احمد شفيق با برخي اشتباهات در صحنه مصر از سوي دستگاه قضائي ، دادگاه قانون اساسي و شوراي نظامي، عملا در اين مرحله قدرت را در اختيار گرفته است و اگر كرسي رياست جمهوري را در اختيار بگيرد كشور را به سوي فاجعه واقعي سوق خواهد داد.

وي پيش بيني كرد كه در صورت وقوع چنين مساله اي مردم انقلابي مصر با خشم هر چه تمام تر به خيابان ها بريزند. 

 

ــ شوراي نظامي مي خواهد شفيق را به قدرت برساند

عضو شوراي عالي حزب وسط گفت: هدف شوراي نظامي از ابتدا تاكنون، حمايت از احمد شفيق براي رسيدن به رياست جمهوري، برخلاف خواست مردم بوده است.

“عمر عادل” اظهار داشت: با منحل شدن پارلمان مصر از سوي دادگاه قانون اساسي، شوراي نظامي اقدام به يك كودتاي نظامي حقيقي كرده است.

عادل تصريح كرد: شوراي نظامي به شيوه بسيار نامتعادلي مرحله انتقالي را مديريت كرد، اين در حالي است كه انتظار مي رفت شوراي مزبور قدرت را به غير نظاميان واگذار مي كرد.

عضو شوراي عالي حزب وسط افزود: منحل كردن پارلمان سؤالات فراواني را درباره ميهن پرست بودن شوراي نظامي و ميزان وفاداري آن به جامعه مصر مطرح كرده است.

وي تصريح كرد: حكم دادگاه عالي قانون اساسي مصر مبني بر انحلال پارلمان برخلاف اختيارات اين دادگاه است و از جمله اختيارات دادگاه مزبور ، اعلام تعارض قوانين عادي با قانون اساسي و باطل دانستن آن است. اما انحلال پارلمان جزو اختيارات آن نيست.

عادل افزود: شوراي نظامي مصر در مقابل اراده مردم قرار گرفته است و از سويي مديريت مرحله انتقالي در مصر بسيار ناشيانه بوده و مصر را به سوي وضعيت اسف باري سوق داده است.

 

ــ صدور حكم انحلال مجلس مصر مشكوك است

رئيس دفتر روزنامه الاهرام در بيروت گفت: زمان صدور حكم دادگاه قانون اساسي درباره انحلال مجلس الشعب (پارلمان) و رد قانون عزل سياسي چند روز قبل از برگزاري دور دوم انتخابات رياست جمهوري مصر، مشكوك است.

“عبداللطيف نصار” تصريح كرد: بازگشت قوه مقننه به دست شوراي نظامي بعد از حكم دادگاه قانون اساسي به انحلال مجلس الشعب ، تقويت وضعيت نظامي در مصر است و انحلال مجلس مي توانست تا انتخاب رئيس جمهور به تاخير بيفتد.

وي افزود: حكم هايي كه دادگاه قانون اساسي مصر صادر كرده به علت زمان و سرعت در صدور حكم و اين كه زمان كافي براي بررسي آن اختصاص نيافته، شك و ترديدهاي سياسي را برانگيخته است.

نصار اظهار داشت: زمان اعلام حكم دادگاه مشكوك است همچنين ارجاع قانون عزل به دادگاه قانون اساسي درست نيست زيرا بايد با آن از نظر اداري برخورد مي شد نه از نظر قضائي.

روزنامه نگار مصري خاطرنشان كرد: نماينده اي از شوراي عالي نيروهاي مسلح به مجلس الشعب رفت و حكم انحلال مجلس را ارائه و اعلام كرد شوراي نظامي هم اينك مسووليت قوه مقننه را بر عهده دارد.

نصار گفت: به دنبال اعلام انحلال پارلمان، براي جلوگيري از ورود هر يك از نمايندگان به مجلس ساختمان پارلمان به نيروهاي مسلح واگذار شده است.

رئيس دفتر روزنامه الاهرام در بيروت با اشاره به اظهارات وزير كشور مصر درباره آمادگي پليس براي حضور در خيابان و كنترل امنيت و ايستادن در برابر اراذل و اوباش، تصريح كرد: مصر به سوي ناامني نخواهد رفت زيرا نيروهاي مسلح با كمك پليس اجازه آن را نخواهند داد.

وي به استقرار بيش از 150 هزار نيروي ارتش در خيابان ها براي حمايت از روند انتخابات اشاره كرد و گفت: نيروهاي مسلح اوضاع را تحت كنترل خواهند داشت و در دو روز برگزاري انتخابات رياست جمهوري و بعد از انتخاب نيز به هيچ كسي اجازه ناامني داده نخواهد شد.

 

ــ امیدواریم انتخابات در فضایی مسالمت آمیز برگزار شود

دبیر کل سازمان ملل متحد با اشاره به برخی نگرانی ها درباره برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر پس از رای دادگاه عالی قانون اساسی ابراز امیدواری کرد که این انتخابات در فضایی مسالمت آمیز برگزار شود.

“بان کی مون” گفت: ما به دقت کامل روند انتخابات ریاست جمهوری مصر را دنبال می کنیم.

وی افزود: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بخش مهمی از روند انتقالی در مصر است که به برقراری  بیشتر دموکراسی در این کشور که مردم مصر به خاطر آن با صبر و شجاعت مبارزه کرده اند، کمک می کند.

دبیر کل سازمان ملل با اشاره به برخی نگرانی ها میان مصری ها  پس از صدور حکم دادگاه عالی قانون اساسی مصر ابراز امیدواری کرد که این انتخابات در فضای مسالمت آمیز برگزار شود.

 

ــ هشدار آزادی و عدالت مصر درباره احتمال تقلب

عضو كميته اطلاع رساني حزب آزادي و عدالت مصر، در باره احتمال دست زدن عوامل مبارک دیکتاتور مخلوع به تقلب برای روی کار آوردن “احمد شفیق” هشدار داد.

” کامل السيد” گفت: عوامل رژيم مبارک دیکتاتور مخلوع پس از صدور حكم دادگاه قانون اساسي، انقلابيون را به يكديگر نزديك تر كردند؛ زيرا با وجود همه اقدامات تفرقه افکنانه آنها، حکم دادگاه قانون اساسی موجب شد گرایش همه جریانها و احزاب انقلابی به محمد مرسي بیشتر شود.

کامل السید افزود:  بي اعتنایي دادگاه قانون اساسي به نتايج انتخابات دمکراتیک پارلماني و تأييد حضور احمد شفيق آخرين نخست وزير رژيم فاسد مبارک در دور دوم انتخابات رياست جمهوري، نشان مي دهد كه احتمال تقلب در انتخابات رياست جمهوري خيلي زياد است؛ اما حضور گسترده مردم در انتخابات رياست جمهوري باعث بي نتيجه ماندن هر تلاشي براي دستكاري نتايج اين انتخابات خواهد شد.

وی مردم مصر را هوشيار و آگاه توصيف كرد و گفت: اگر نتايج انتخابات رياست جمهوري دستكاري شود، مردم انقلابي ساكت نخواهند نشست .

منبع:    خبرگزاری (ابنا)ـ

درباره ی عبدالعزیز سلیمی

مطلب پیشنهادی

توضیح ترکیه درباره عملیات سپر بهار در ادلب

ایرنا نوشت: مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با انتشار پیامی در حساب کاربری خود …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *