آخرین خبرها

گزیده سخنان رئیس جمهور ترکیه در مجمع عمومی سازمان ملل

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که به منظور شرکت در هفتادوششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می‌برد، در گفتگو با خبرنگاران در خانه تُرک درباره اختلاف بر سر پروژه ساخت جنگنده های اف-۳۵ گفت: ترکیه درباره مساله اف-۳۵ رفتار صادقانه ای داشته است اما متاسفانه آمریکا در این مورد صادقانه عمل نکرده است.

اردوغان در مورد روابط میان آنکارا و واشنگتن اظهار کرد: امیدوار هستم به عنوان دو کشور عضو ناتو نه به شکل مغرضانه بلکه با یکدیگر رابطه ای دوستانه داشته باشیم. اما روند کنونی راضی کننده نیست.

رئیس جمهور ترکیه با انتقاد از رویکرد آمریکا در حمایت از برخی گروه های تروریستی در منطقه، افزود: بایدن به گروه‌های تروریستی اسلحه، مهمات و تجهیزات تحویل داده است. ما نمی‌توانیم در قبال این مساله ساکت باشیم.

وی به تحولات افغانستان اشاره کرد و درباره اقدامات گروه طالبان گفت: اقدامات طالبان در برهه فعلی متاسفانه تکثرگرا و دربر گیرنده خواسته تمامی گروه‌ها نبوده است.

اردوغان افزود: سلاح‌هایی که اکنون طالبان در دست دارد همگی ساخت آمریکا هستند. به همین دلیل نیز باید تاوان این مساله را بپردازند.

اردوغان با اشاره به سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل توضیح داد: در این سخنرانی بر این نکته که ایجاد جهان عادلانه تری ممکن است و مسئولیتی که جامعه جهانی در قبال این مهم برعهده دارند تاکید کردیم.

وی همچنین بار دیگر بر پذیرش معاهده پاریس از سوی ترکیه و عزم آنکارا برای مبارزه با تغییرات اقلیمی تاکید کرد.

وی با انتقاد از عملکرد آمریکا در قبال تحولات افغانستان و سیل پناهجویان افغان که به کشورهای منطقه روانه شده اند، تصریح کرد: آمریکا باید در این باره اقداماتی انجام دهد اما درحال حاضر نشانه ای مبنی بر اقدامات احتمالی آمریکا دیده نمی‌شود.

آنکارا/خبرگزاری آناتولی

درباره‌ی عبدالعزیز سلیمی

همچنین ببینید

نگاهی به «قدرت نرم» طالبان

مرور استراتژی گام به گام طالبان در مسیر ارتباط با افکار عمومی با توجه به …

خشونت سیاسی در افغانستان؛ پیشینه، عوامل، پیامدها و شیوه علاج آن

افغانستان در نیم‌قرن اخیر بیشتر از همیشه قربانی خشونت‌های سیاسی بوده و راه مبارزه با …

موضع «اتحادیه عالمان و دانشگاهیان مسلمان» در قبال تحولات اخیر افغانستان و چشم‌انداز آینده‌ی آن

گفتگوی خبری با حضور دکتر علی محی الدین قره داغی دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمان …

هزینه ۲۰ سال نظامیگری آمریکا در افغانستان

بر اساس آمارهای پروژه «هزینه‌های جنگ» در دانشگاه براون، هزینه تهاجم آمریکا به افغانستان در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *