آخرین خبرها

گزیده سخنان رئیس جمهور ترکیه در مجمع عمومی سازمان ملل

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که به منظور شرکت در هفتادوششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می‌برد، در گفتگو با خبرنگاران در خانه تُرک درباره اختلاف بر سر پروژه ساخت جنگنده های اف-۳۵ گفت: ترکیه درباره مساله اف-۳۵ رفتار صادقانه ای داشته است اما متاسفانه آمریکا در این مورد صادقانه عمل نکرده است.

اردوغان در مورد روابط میان آنکارا و واشنگتن اظهار کرد: امیدوار هستم به عنوان دو کشور عضو ناتو نه به شکل مغرضانه بلکه با یکدیگر رابطه ای دوستانه داشته باشیم. اما روند کنونی راضی کننده نیست.

رئیس جمهور ترکیه با انتقاد از رویکرد آمریکا در حمایت از برخی گروه های تروریستی در منطقه، افزود: بایدن به گروه‌های تروریستی اسلحه، مهمات و تجهیزات تحویل داده است. ما نمی‌توانیم در قبال این مساله ساکت باشیم.

وی به تحولات افغانستان اشاره کرد و درباره اقدامات گروه طالبان گفت: اقدامات طالبان در برهه فعلی متاسفانه تکثرگرا و دربر گیرنده خواسته تمامی گروه‌ها نبوده است.

اردوغان افزود: سلاح‌هایی که اکنون طالبان در دست دارد همگی ساخت آمریکا هستند. به همین دلیل نیز باید تاوان این مساله را بپردازند.

اردوغان با اشاره به سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل توضیح داد: در این سخنرانی بر این نکته که ایجاد جهان عادلانه تری ممکن است و مسئولیتی که جامعه جهانی در قبال این مهم برعهده دارند تاکید کردیم.

وی همچنین بار دیگر بر پذیرش معاهده پاریس از سوی ترکیه و عزم آنکارا برای مبارزه با تغییرات اقلیمی تاکید کرد.

وی با انتقاد از عملکرد آمریکا در قبال تحولات افغانستان و سیل پناهجویان افغان که به کشورهای منطقه روانه شده اند، تصریح کرد: آمریکا باید در این باره اقداماتی انجام دهد اما درحال حاضر نشانه ای مبنی بر اقدامات احتمالی آمریکا دیده نمی‌شود.

آنکارا/خبرگزاری آناتولی

درباره‌ی عبدالعزیز سلیمی

همچنین ببینید

قطر ۱۰هزار خانه سیار به زلزله زدگان ترکیه و سوریه هدیه می دهد

وزارت خارجه قطر از ارسال ۱۰ هزار خانه سیار به مناطق زلزله زده ترکیه و …

اسلام سیاسی، آری یا نه؟

اخیرا در ارتباط با اصطلاح «اسلام سیاسی» بگو مگوها و اظهار نظرهایی میان اهل دین …

گفت‌وگوی اختصاصی اصلاح وب با دکتر محمّد جهانگیری‌اصل درباب ترجمه‌های قرآن کریم توسّط دکتر عبدالرّحمن پیرانی و استاد عبدالعزیزسلیمی

اشاره: «محمّد جهانگیری اصل» متولّد ١٣۶۵ شهرستان اشنویه در نوار مرزی عراق و ترکیه، در سال …

زلزله پدیده ای طبیعی یا عذاب الهی؟

زلزله چگونه روی می دهد؟ بنا بر یافته های دانش زمین شناسی و فیزیک مجموعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *