آخرین خبرها

گزارش الجزیره از سقوط کابل و تصرف کاخ ریاست جمهوری توسط طالبان

شبکه خبری الجزیره از چگونگی سقوط کابل و تصرف کاخ ریاست جمهوری افغانستان از سوی طالبان و اعلام قریب الوقوع «امارت اسلامی افغانستان» توسط این جنبش گفت.

الجزیره  از کاخ ریاست جمهوری  افغانستان گزارش داد: جنگجویان طالبان عصر یکشنبه ساعاتی پس از فرار اشرف غنی رییس جمهوری  از  کشور، کاخ ریاست جمهوری را تصرف کردند.

شماری از رهبران طالبان لحظاتی را به گشت زنی در کاخ ریاست جمهوری پرداختند و یکی از افراد طالبان آیاتی از قرآن کریم (سوره النصر) را از داخل دفترکاری که رییس جمهوری افغانستان مهیمانانش را به حضور می پذیرفت، قرائت کرد.

در کاخ ریاست جمهوری از هواداران اشرف غنی کسی جز محافظ شخصی وی که برای تحویل دادن کاخ به نیروهای طالبان به آنجا آمده بود، باقی نمانده است.

سخنگوی جنش طالبان به الجزیره گفت: ما به همه مسئولان دولت پیشین  اعم از وزیران، ارتش، پلیس، دیگران و اهالی کابل (برای تامین امنیت شان) اطمینان می دهیم.

وی افزود: طالبان ایست بازرسی های امنیتی را در ورودی های شهر کابل و مکان های مختلف دایر کرده و نیروهایی را برای حفاظت از سفارتخانه و نمایندگی های دیپلماتیک اختصاص داده است.

محافظ شخصی غنی نیز به الجزیره گفت: خوشحالم که کاخ را به نیروهای جنبش طالبان تحویل می دهم و این اقدام بدون خونریزی انجام می شود. غنی افغانستان را به مقصد تاشکند ترک کرد و بعد از خروج وی از کشور رعب و وحشت بیشتر مسئولان کاخ ریاست جمهوری را فرا گرفت حتی من نیز به فکر سفر افتادم و خود را به فرودگاه کابل رساندم.

وی افزود: در همین هنگام ، معصوم استانکزی از دوحه با من تماس گرفت و گفت که با مسئولان طالبان تماس گرفته و من می توانم برای تحویل کاخ با آنها هماهنگ کنم.

محافظ اشرف غنی افزود: استانکزی به من توصیه کرد که کاخ را ترک نکنم تا دیگران نتوانند از آن سوء استفاده کنند و چه بسا دست به اقدام های  خرابکارانه بزنند.

برخی مسئولان طالبان فاش کردند که این جنبش به زودی از کاخ ریاست جمهوری،  «امارت اسلامی افغانستان» را اعلام خواهد کرد. این در حالی است که یکی از رهبران طالبان به پرسش الجزیره که آیا قصد تشکیل امارت اسلامی را دارید؟ پاسخی محتاطانه داد و گفت: جانب امنیتی مورد اهتمام طالبان است نه شق سیاسی.

صلاح الدین ایوبی یکی از رهبران طالبان نیز به الجزیره گفت: بنا به تصمیم کمیته سیاسی طالبان نشست های گسترده ای برای تشکیل دولت مشارکتی با تمامی طیف های جامعه افغانستان برگزار خواهد شد.  

وی در پاسخ به این پرسش که مسئولان دفتر سیاسی چه زمانی از دوحه به افغانستان برمی گردند؟، یادآورشد که  پیش از ورود آنان به کشور ترتیبات مناسبی داده می شود.

وی در عین حال ماهیت این ترتیبات و زمان بازگشت رهبران طالبان را مشخص نکرد.

ملا حمد الله مسئول امنیت پایتخت و نمایندگی های دیپلماتیک طالبان نیز گفت: ما بفضل الهی بعد از ۲۰ سال جنگ پیاپی علیه نیروهای بیگانه و نیروهای دولتی وارد کاخ ریاست جمهوری شدیم و به همه مسئولان، مقامات دولت پیشین  افغانستان، وزیران، فرماندهان ارتش و پلیس و اهالی کابل (برای تامین امنیت شان) اطمنیان می دهیم.

این در حالی است که در پی فرار اشرف غنی از افغانستان شبکه تلویزنی کابل نیوز فاش کرد که غنی بعد از ورود به تاجیکستان به عمان رفته است. 

این شبکه در حساب توتیری خود نوشت: غنی، همسرش رولا و دو تن از نزدیکانش یعنی حمدالله محب (مشاور امنیت ملی) و محمود فضلی (رییس کل اداره امور ریاست جمهوری)، کابل را به مقصد تاجیکستان ترک کردند و از آنجا به عمان رفتند و در حال حاضر در این کشور بسر می بردند. ایرنا

درباره‌ی عبدالعزیز سلیمی

همچنین ببینید

قطر ۱۰هزار خانه سیار به زلزله زدگان ترکیه و سوریه هدیه می دهد

وزارت خارجه قطر از ارسال ۱۰ هزار خانه سیار به مناطق زلزله زده ترکیه و …

اسلام سیاسی، آری یا نه؟

اخیرا در ارتباط با اصطلاح «اسلام سیاسی» بگو مگوها و اظهار نظرهایی میان اهل دین …

گفت‌وگوی اختصاصی اصلاح وب با دکتر محمّد جهانگیری‌اصل درباب ترجمه‌های قرآن کریم توسّط دکتر عبدالرّحمن پیرانی و استاد عبدالعزیزسلیمی

اشاره: «محمّد جهانگیری اصل» متولّد ١٣۶۵ شهرستان اشنویه در نوار مرزی عراق و ترکیه، در سال …

زلزله پدیده ای طبیعی یا عذاب الهی؟

زلزله چگونه روی می دهد؟ بنا بر یافته های دانش زمین شناسی و فیزیک مجموعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *