قالب وردپرس افزونه وردپرس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / بین الملل / داعش از مسیحیان رقــّه “جزیه” می‌گیرد.

داعش از مسیحیان رقــّه “جزیه” می‌گیرد.

(1)گروه داعش، جزیه گرفتن از مسیحیان شهر رقــّه سوریه و جلوگیری از تعمیر کلیساهای آسیب‌دیده آنان را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم (ایران)  گروه………موسوم به “دولت اسلام در عراق و شام” (داعش) که شهر رقه در شمال سوریه را در اشغال خود دارد، روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای 12 بندی تحت عنوان “حمایت از مسیحیان” (!) هشدار داد که هر کس به این توافق نامه پایبند نباشد، با او به عنوان “دشمن” برخورد خواهد شد.

بر پایه این توافقنامه که بر روی پایگاه اینترنتی گروه های تندرو منتشر شده و مهر داعش پای آن به چشم می خورد، غیر مسلمانان موظف به پرداخت جزیه هستند.

بر پایه مقررات داعش، هر یک از مسیحیان ثروتمندموظف هستند مبلغی معادل ارزش 13 گرم طلای خالص؛ مسیحیان طبقه متوسط نیز نیمی از این مبلغ و مسیحیان فقیر هم یک چهارم این مبلغ را باید بپردازند.

از سوی دیگر، داعش، ممنوعیت هایی نیز برای مسیحیان  – که در این بیانیه از آنان به “نصارا” تعبیر شده – در نظر گرفته است که از آن جمله، ممنوعیت رسم صلیب در اماکن عمومی در بازارها یا اماکنی است که در آن ها مسلمانان حضور دارند. از آن گذشته، استفاده از هرگونه بلندگو یا امکانات صوتی هنگام ادای مناسک مسیحی ممنوع است. داعش همچنین انجام هرگونه مراسم برای مسیحیان خارج از کلیسا را ممنوع اعلام کرد.

این در حالی است که ……… داعش، کلیسای مسیحیان رقه را به تعبیر خود، “مركز دعوت و ارشاد” تبدیل کرده اند!

پیش از آغاز جنگ در سوریه مصادف با ماه مارس سال 2011 ، دست کم یک درصد از جمعیت 300هزار نفری شهر رقه را مسیحیان تشکیل می دادند، اما با آغاز حمله داعش به این منطقه و آتش زدن کلیساها، بسیاری از مسیحی ها از این شهر گریخته اند.

داعش همچنین اعلام کرد که به مسیحی ها اجازه نخواهد داد دیرها و کلیساهای این شهر و نواحی اطراف آن، که در هنگام حمله به این شهر به آتش کشیده شده اند، ترمیم یا تعمیر شود.

علاوه بر همه این ها، مسیحیان شهر رقه حق حمل سلاح ندارند و هرکس از این قوانین سرپیچی کند، سرنوشتی مشابه سرنوشت مخالفان داعش خواهد داشت!

(لازم به یادآوری است که ارتش آزادی داعش را ساخته و پرداخته دولت سوریه می داند و سازمان القاعده از آنان اعلام برائت کرده است.)

درباره ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

مطلب پیشنهادی

توضیح ترکیه درباره عملیات سپر بهار در ادلب

ایرنا نوشت: مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با انتشار پیامی در حساب کاربری خود …

3 دیدگاه

 1. محمدرضا اهل القرآن

  متاسفانه باید گفت که اینگونه اعمال نه تنها توجه کسی را بخود جلب نمی کند بلکه حکم اسلامی جزیه را هم زیر سوال می برد داعش با مسیحیان بی دفاع رقه پیمان بسته:(مطابق بیانیه صادر از خودشان)

  نخست: گرویدن به دین اسلام و تبری جستن از شرکی که در آن بودند.

  دوم: به دین خود باقی بمانند اما جزیه بدهند و تابع احکام شریعت اسلامی در ولایت باشند.

  سوم: اگر نپذیرفتند محارب هستند و جز شمشیر چیزی میان آن‌ها و دولت اسلامی حکم نمی‌کند.

  البته اهل ذمه باوجو اینکه حضرت محمد به نیکرفتاری باهاشون امر فرموده اما متاسفانه فقها و علما تبعیضات بیشماری در حقشان قائل شدند.

  قاضی ابویوسف شاگرد ابوحنیفه در کتاب الخراج خود اولین کسی بود که فتوی داد اهل ذمه باید لباس مشخص دربرداشته باشند و یک سری احکام غیرمنصفانه …. در کتاب های فقهی آمده است: اذا سلک اهل ذمه فی طریق یجب ان ضاق علیهم و لو بالتجبر علیهم بالمشی علی الجدار!!

  حال اگر ما می گوییم اینها نتایج اسلام حدیثی است که اینهمه افراط و خرافات و … وارد شیعه و سنی کرده حتی با چماق تکفیر به مقابله مان می ایستند.

  نماز جمعه که رفتیم خطیب در مورد اهمیت زن در اسلام سخن می گفت ایشان در جایی گفتند: افلاطون گفته است زن بی ارزش است … درحالیکه در اسلام حدیثی صدها روایت در مذمت زن وجود دارد و کسر شان آنها را می رساند.

  1.یک سخن مشهور اینکه : النساء حبائل الشیطان

  2.حدیث معروف ناقص العقل بودن زنان

  3.باطل شدن نماز با رد شدن سگ سیاه و الاغ و زن جلو نمازگذار

  4.ناراست بودن زن که فلسفه اش هم این است که از دنده چپ آدم حوا بوجود آمده است.

  5.در روایت آمده است اگر رهبری یک جامعه زن باشد آن جامعه رو به خرابی و افساد می گذارد.

  6. المراه عوره!! زن خودش عورت است.

  مسئله جزیه این است باوجود اینکه در قرآن کریم آمده است اما حواشی و متعلقات آن از احادیث پر شده است.

  درضمن من آزاد آزادم تا روایات را قبول نکنم نه نعوذ بالله کذب بر حضرت رحمت للعالمین ببندم اینکه علی بن المدینی و ذهبی و سختیانی و … می گویند فلانی صدوق است یا فلانی کذاب این علم نمی آورد چون تعداد احادیثی که اجماع بر صحت یا ضعف آن باشد بسیار اندک است حتی حدیث معروف اطلبوا العلم و لو بالصین 5 نفر از محدثین گفته اند صحیح است اما دیگان خصوصا محدثان سلفی آنا ضعیف و بلکه موضوع می دانند.
  مشکل این است که آقای X از دیدگاه فلان امام ثقه است از دیدگاه فلان امام متروک الحدیث است!!

  مثلا حدیث ابدال که در مسند آمده است که سیوطی در مورد سندش می گوید همه روات صحیح اند جز یکی از آنها(که نامشان را هم می برد) که ثقه است یعنی به حدیثش اعتنا می شود اما همین حدیث از سوی آلبانی بشدت مورد انکار قرار گرفته و آن را موضوع مطلق پنداشته است.

  بنظر من برخلاف اتهام روایتی های شیعه و سنی به ما که گویا ما اسلام آمریکایی هستیم بنوعی خودشان مصداق چنین اسلامیند. اسلام آمریکایی اسلامی است که مسلمانان را بجنگ با هم تحریض می کند که روایی های شیعه و سنی که مشغول فتوی در سوریه اند از این رسته اند … این اسلام حدیثی کاری به پیشرفت دنیا و ارتقای اخلاق مسلمانان ندارد بلکه مبنایش تنگ نظری است همین اعمالی که همه روزه از مدعیان اسلام ناب محمدی دیده می شوند همین اسلام روایی و دور از اندیشه و منطق والای قرآنی اسلام را به سرنوشت مسیحیت دچار می کند چون مردم دنباله رو این روایی هایند به ما که کسی گوش نمی دهد.

 2. ناظر سیاست خارجی

  آقای سلمی بزرگوار

  القاعده از داعش اعلام برائت نکرده بلکه گفته نماینده ما جبهه النصره است نه داعش در پایان القاعده گفته است: تاییدا لکل المجاهدین فی بلاد الشام …. یعنی داعش را قبول دارند نه بعنوان نماینده خود چرا این مسائل نادرست را سر هم می کنید تا القاعده را از داعش جدا کنید …

  جبهه النصره می خواهد حکومت اسلامی بوجود بیاورد و شریعت اسلامی را پیاده کند اما داعش می خواهد بهمین زودی ها خلافت اسلامی برقرار کند در کل ایدئولوژی شان یکی است این استراتژی ست که متفاوت است.

  اما ارتش آزاد سوریه سازمانی ملی گرا و کاملا لیبرال و لائیک است و بدنبال برپایی جمهوری سوم از نوع لیبرال نزدیک به غربند بنابراین از لحاظ استراتژی و ایدئولوژی با داعش و النصره متفاوتند و کنار هم قرار دادن آنها تلبیس واقعیت است.

  گروه سوم سلفی های میانه رو و اخونی ها هستند که جبهه اسلامی را تشکیل داده اند که از عربستان مورد حمایت قرار گرفته اند(عربستانی که در مصر دشمن شماره 1 اخوانی هاست)

  بنابر این در سوریه 4 جبهه وجود دارد.

  1.حکومت سوریه و همدستانش : ایران و عراق- حزب الله لبنان و دیگر گروه های تندرو شیعه

  2.ارتش آزاد و معترضان خیابانی که لیبرال اند و طرفدار دمکراسی غربی

  3.جبهه اسلامی و جبهه النصره خواهان تشکیل دولت اسلامی

  4.دولت اسلامی در عراق و شام که خواهان تشکیل خلافت اسلامی اند در تمام جهان

  5.کوردهای شمال که متشکل اند از حزب اتحاد دمکراتیک و شورای ملی کوردستان سوریه که خواهان خودمختاری و فدرالیسم است.

  محال است که سوریه با این تضاد شدید جبهه ها سوریه قبل شود اما فکر می کنم فرسایشی شدن جنگ و این گونه اعمال تندروانه گروه های اسلامگرا و تجزیه طلبی کوردها مردم سوریه را به اردوی استبداد حاکم خواهد کشاند با تمام تاسف می توان گفت که در سوریه آلترناتیوی درست و حسابی برای جانشینی استبداد بعثی وجود ندارد و دوباره مرده ریگ های میشل عفلق و صدام گوربگورشده بر مردم سوریه حکومت خواهند کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *