قالب وردپرس افزونه وردپرس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / اتحاد جهانی علمای مسلمان / بیانیه «اتحاد علما» در باره اوضاع یمن

بیانیه «اتحاد علما» در باره اوضاع یمن

logo3اتحاديه¬ي جهاني علماي مسلمان هر گونه کودتاي نظامي يا مذهبي در يمن را محکوم مي¬کند
اتحاديه¬ي جهاني علماي مسلمان هر گونه کودتاي نظامي يا مذهبي در يمن را محکوم مي¬کند و از حوثي¬ها مي¬خواهد راه خرد را در پيش گيرند و بدانند که آينده¬ي آنان در گرو حفظ مصالح يمن است نه مصلحت ديگران.
اتحاديه¬ي جهاني علماي مسلمان با صدور بيانيه¬اي از مردم يمن خواست به جاي زبان زور و منطق سلاح، زبان گفتگو را در پيش گيرند. اتحاديه هر گونه کودتاي نظامي يا مذهبي در يمن را محکوم مي¬کند و از حوثي¬ها مي¬خواهد عقلايي رفتار کنند و بدانند که آينده¬ي آنان در گرو حفظ مصلحت يمن است نه مصلحت ديگران. اتحاديه از سران کشورهاي عربي مي¬خواهد به مسؤوليت خود در قبال يمن عمل کنند.
متن بيانيه بدين شرح است:
الحمد لله، والصلاة والسلام على رسول الله، وعلى آله وصحبه ومن والاه وبعد؛
اتحاديه¬ي جهاني علماي مسلمان با نگراني و تأثر عميق حوادث روز سي¬ام شهريور يمن، قتل و کشتار مردم و تلاش جماعت حوثي براي کودتا بر ضد حاکميت را به دقت دنبال مي¬کند. وجود جرياني که مي¬توان از آن به خيانت داخلي نام برد و نيز غالب شدن زبان سلاح بر زبان گفتگو نشان از خطر بزرگي است که نه فقط يمن بلکه کل منطقه را در بر خواهد گرفت. اتحاديه در برابر اين تحرکات مسلحانه با رنگ و بوي مذهبي نکات زير را مورد تأکيد قرار مي¬دهد:
1-اتحاديه از تمام اقشار مردم يمن مي¬خواهد زبان گفتگو را به جاي زبان زور و منطق سلاح در پيش گيرند از سوق دادن کشور به باتلاق جنگ داخلي جلوگيري کنند.
2-اتحاديه حوادث چند روز گذشته¬ي يمن را مقدمه¬اي براي کودتاي مسلحانه با رويکرد مذهبي مي¬داند که بر ضد اراده و انتخاب مردم به وقوع مي¬پيوندد و در تضاد با توافق¬نامه¬هايي مي¬¬بيند که پس از انقلاب شکوهمند جوانان يمن به امضاء رسيده است. همگان اميدوار بودند که اين انقلاب بدون آن که کسي را منزوي کند، سرآغاز شکوفايي و سازندگي يمن باشد و به دوران فساد و سرسپردگي و ظلم و سرکوب پايان دهد. اتحاديه اقدامات مسلحانه¬ي کنوني را که با رنگ و بوي مذهبي انجام مي¬گيرد محکوم مي¬کند و از عاملان آن مي¬خواهد پيش از آن که يمن را به سمت جنگ بي¬سرانجام سوق دهند به خود باز گردند و در عواقب کارشان بينديشند.
3-اتحاديه از جماعت حوثي مي¬خواهد به راه عقل و خرد باز گردند و مصالح يمن را بر هر نوع مصلحت شخصي ترجيح دهند و بدانند که آينده¬ي آنان با يمن گره خورده است و به هيچ کشور ديگر يا پروژه¬ي خارجي بستگي ندارد.
4-اتحاديه به تمام کشورهايي که در نابساماني يمن نقش داشته¬اند هشدار مي¬دهد که اين ترفندها هيچ سودي براي يمن و براي منطقه به دنبال نخواهد داشت و از نقشه¬هايي که در راستاي تقسيم و تجزيه کشورهاي عربي در جريان است برحذر مي¬دارد. اتحاديه هم¬چنين نسبت به دست¬هاي ناپاکي که در راستاي کشاندن منطقه به جنگ¬ و درگيري¬ دايمي در کار است هشدار مي¬¬دهد که اين اقدامات هر گونه اميد به وحدت را از بين مي¬برد، امت را زبون و ثروت¬هاي آن تباه مي-کند.
5-اتحاديه از کشورهاي عربي و اسلامي مي¬خواهد به مسؤوليت خود در قبال يمن عمل کنند، از جابب¬داري از جماعت مخصوص خودداري کنند و مصلحت کلي امت عربي و اسلامي را بر هر منافع زودگذري ترجيح دهند. تمام امت بر يک کشتي سوار است و همه بايد در محافظت از آن بکوشند.
خدايا امت مسلمان ما را در مسير هدايت قرار ده، دل¬هايشان را از نعمت تقوا بهرمند فرما، روح و روان¬شان را از محبت و دوستي سرشار و عزم و همت¬شان را در انجام خير و نيکي استوار بدار.
“رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلًّا لِلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَءُوفٌ رَحِيمٌ” [حشر: 10].
و [نيز] كسانى كه بعد از آنان [مهاجران و انصار] آمده‌اند [و] مى‌گويند: پروردگارا، بر ما و بر آن برادران¬مان كه در ايمان آوردن بر ما پيشى گرفتند ببخشاى و در دل¬هايمان نسبت به كسانى كه ايمان آورده‌اند [هيچ گونه‌] كينه‌اى مگذار! پروردگارا، راستى كه تو رئوف و مهربانى.
27 ذي القعده 1435هـ
31 شهريور 1393 شمسي
دکتر علي قره داغي                                                       دکتر يوسف قرضاوي
دبيرکل                                                                           رئيس اتحاديه

درباره ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

مطلب پیشنهادی

حمله به قلب اقتصاد عربستان و سناریوسازی خطرناک برای ایران

نویسنده: اکبر مختاری، مدرس دانشگاه و تحلیلگر سیاسی دیپلماسی ایرانی: ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱؛ مشاهده تصاویر حمله به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *