آخرین خبرها

برگزاری نخستین انتخابات پارلمانی در قطر

قطر امروز شنبه ۱۰ مهر شاهد برگزاری نخستین انتخابات پارلمانی این کشور است.

به گزارش ایسنا، به نقل از العربی الجدید، رای دهندگان قطری امروز برای انتخاب اعضای اولین پارلمان منتخب کشورشان به پای صندوق‌های رای می‌روند.

در این انتخابات ۲۵۲ نامزد از جمله ۲۷ زن برای دستیابی به ۳۰ کرسی مجلس شورا با هم رقابت می‌کنند.

بر اساس مواد قانون اساسی قطر، مجلس شورا اختیار تصویب قانون ، پیشنهاد قوانین، تصویب بودجه عمومی دولت و کنترل بر دستگاه اجرایی را دارد و وزیران دولت را مورد استیضاح قرار می‌دهد و و همچنین به آنها رای اعتماد می‌دهد.

طبق این گزارش، این اولین بار است که شهروندان قطری می‌توانند سهمی در انتخاب اعضای پارلمان داشته باشند. افراد بالای ۱۸ سال که ملیت قطری دارند امروز می‌توانند از بین ۲۵۲ نامزد تایید شده ۳۰ نماینده برای مجلس انتخاب کنند والبته ۱۵ نماینده دیگر را امیر قطر انتخاب می‌کند.

لیست نامزدها شامل دو وزیر سابق یعنی “حسن الغانم”، وزیر سابق دادگستری که کارشناسان معتقدند پیروزی او حتمی است چراکه رقیبی ندارد و “علی سعید الخیارین”، وزیر سابق شهرداری  هستند. همچنین در میان نامزدها اسامی سفیران سابق، متخصصان رسانه، فعالان در رسانه‌های اجتماعی، دانشگاهیان و تجار و کارمندان بازنشسته نیز به چشم می‌خورد.

العربی الجدید در ادامه گزارش داد: در قطر هیچ مرکزی برای سنجش افکار عمومی وجود ندارد و رأی دهندگان برای اولین بار در این آزمایش انتخاباتی برای انتخاب اعضای مجلس شورا شرکت می‌کنند و هیچ سابقه‌ای وجود ندارد که نشان دهنده شانس نامزدها در مناطق انتخاباتی باشد.

طبق این گزارش، بسیاری از نامزدهای زن در ۱۴ حوزه از مجموع ۳۰ حوزه انتخاباتی برای کسب یک کرسی در آن حوزه‌ها رقابت می‌کنند ، این بدان معناست که شانس آنها برای برنده شدن دشوار است. در حوزه انتخاباتی ۲۲، ۵ نامزد زن برای کسب تنها یک کرسی با یکدیگر رقابت می‌کنند و در حوزه‌های سه و ۱۷، سه نامزد زن برای تنها کرسی موجود رقابت می‌کنند.

قطر از روز جمعه، ۲۴ ساعت قبل از آغاز انتخابات مجلس شورای این کشور وارد مرحله سکوت انتخاباتی و تمام فعالیت‌های تبلیغاتی نامزدها متوقف شد. ایسنا

درباره‌ی عبدالعزیز سلیمی

همچنین ببینید

بررسی نفوذ نرم ترکیه در افغانستان

در پیوند با عمق راهبرد ترکیه در افغانستان در بخش اول این نوشتار نگاشتیم که …

نگاهی به «قدرت نرم» طالبان

مرور استراتژی گام به گام طالبان در مسیر ارتباط با افکار عمومی با توجه به …

خشونت سیاسی در افغانستان؛ پیشینه، عوامل، پیامدها و شیوه علاج آن

افغانستان در نیم‌قرن اخیر بیشتر از همیشه قربانی خشونت‌های سیاسی بوده و راه مبارزه با …

موضع «اتحادیه عالمان و دانشگاهیان مسلمان» در قبال تحولات اخیر افغانستان و چشم‌انداز آینده‌ی آن

گفتگوی خبری با حضور دکتر علی محی الدین قره داغی دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *