آخرین خبرها

توضیح ترکیه درباره عملیات سپر بهار در ادلب

ایرنا نوشت: مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر گفت: عملیات «سپر بهار» نیروهای کشورمان در واکنش به حمله ارتش سوریه اسد از تاریخ ۲۷ فوریه (۸ اسفند) در ادلب آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در روز دوشنبه، وی افزود: با عملیات‌های سپر فرات، شاخه زیتون و چشمه صلح و حالا با عملیات سپر بهار دست تمام خائنانی که به پرچممان دراز شده را خواهیم شکست.

وی نامی از خیانت کارانی که به پرچم ترکیه دست درازی کرده و این که خائنان از کدام ملیت و کدام کشور بوده یا هستند اشاره ای نکرد.

وزیر دفاع ترکیه نیز اعلام کرد که عملیات «سپر بهار» نیروهای ترکیه در ادلب سوریه آغاز شده و با موفقیت ادامه دارد.

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه با بیان اینکه این عملیات را در واکنش به حملات ارتش سوریه به نیروهای نظامی ترکیه آغاز کرده‌اند افزود: «تاکنون در این عملیات ۲۱۲۲ تن از نیروهای ارتش سوریه کشته و یک پهپاد، ۸ بالگرد، ۱۰۳ تانک، ۷۲ توپ/هویتزر/ راکت‌انداز چند بشکه، ۳ پدافند هوایی آنها نیز منهدم شده است. تنها هدف ترکیه از این عملیات در چارچوب حقوق مشروع‌ دفاع تنها هدف ما نیروهای نظامی دولت سوریه است که یگان‌های کشورمان را در ادلب سوریه مورد حمله قرار دادند.»

آکار نیز به این موضوع اشاره ای نکرد که ارتش ترکیه پیشتر و در خاک سوریه حملاتی را علیه مواضع آن کشور انجام داده و عده ای از نظامیان سوری را در خاک خودشان هدف قرار داده است.

آکار با اشاره به اینکه ترکیه قصد تقابل با روسیه را ندارد، بیان داشت: «انتظار ما از روسیه، استفاده از قدرت موثر خود برای توقف حملات دولت سوریه و عقب‌نشینی آنها به پشت مرزهای توافق سوچی است.»

وی همچنین مدعی شد که هدف ترکیه، توقف قتل‌عام مردم سوریه توسط دولت سوریه و مقابله با موج جدید مهاجرت است.

تنش ها میان سوریه و ترکیه به دنبال عملیات آزادسازی استان ادلب از سوی ارتش سوریه و لشکر کشی آنکارا به این استان و تشدید درگیری های نظامی میان دو طرف طی روزهای اخیر افزایش یافته است.

ترکیه دیروز از سرنگون کردن دو فروند جنگنده سوری خبر داد.

ارتش سوریه در ماه های اخیر علیه تروریست های مستقر در ادلب در حال عملیات نظامی از زمین و هوا است.

در هفته‌های گذشته تنش‌ها در منطقه ادلب بار دیگر افزایش یافته است. اوضاع منطقه بر اثر تحرکات تروریست‌ها متشنج شده و در گلوله‌باران مناطق اطراف ادلب از جمله حلب، شمار زیادی از غیرنظامیان کشته شده و ورود نیروهای ترکیه به ادلب نیز بر تنش‌ها افزوده است.

خبر آنلاین https://www.khabaronline.ir/news/1359417/%D8%AA%D9%88%D8%B6%DB%8C%D8%AD-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%B3%D9%BE%D8%B1-%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AF%D9%84%D8%A8

همچنین بنا بر گزارش TRT فارسی:

رجب طییب ایردوغان در نشست با اعضای حزب عدالت و ترقی در مورد هدف و دلایل انجام عملیات “سپر بهار” سخنانی ایراد کرد.

ایردوغان با بیان اینکه تحولات در سوریه برای آینده کشور مان دارای اهمیتی حیاتی است چنین گفت:

یک بار دیگر افاده میکنم که؛ تورکیه هرگز در سدد اشغال و یا الحاق خاکهای سوریه به تورکیه نبوده ایم ونخواهیم بود. این امر اصلا مورد بحث نیز بوده نمیتواند.

کسانیکه به حضور تورکیه در سوریه اعتراض دارند، لازم است تا به این سوالات جواب ارایه بدارند:

 • چرا زمانیکه درمناطق سرحدی تورکیه باهمکاری دیگران تلاش برای ایجاد لانه های تروریستی میشود، هرگز صدایی از آنها بیرون نمیشود؟
 • به چه دلیل به حملات تروریستها در مرزهایمان بی صدا مانده اند؟
 • چرا هنگامیکه تورکیه خواست در این مناطق تشکیل منطقه یی امن نماید به یکباره گی هوادر سوریه و شرکای جرمی آن شدند؟
 • هم اکنون در تورکیه بیشر از سه ونیم هزار مهاجر سوریه یی زنده گی مینماید. ولی جدیدا صرفا از ایدلیب در حدود ۴ ملیون تن در آرزوی آمدن به کشورمان هستند. ما برادران همدیگریم. مهاجررا ما به صفت برادر خود مورد پذیرش قرار میدهیم. زیرا ما صاحب طرز دید ” انصار” هستیم.
 • آیا فکر میکنید که ما باید بگوییم که ،” بگذارید آنها را بکشند و بر سر ایشان بم های بشکه یی بریزند.”؟
 • باید بدانید که اینکار ازعهده یی مان بر نمی آید. مانمیتوانیم همانند اسد برخورد نماییم. درهمچو موقعیتی ذلیل قرار گرفته نمیتوانیم. زیرا درنزد او مفهومی بنام ترحم و انسانیت وجود ندارد.
 • به همین دلیل ما به صفت ملتی که صاحب مرحمت بوده و به مظلومین رحم وشفقت داریم، به تلاشهایمان ادامه میدهیم.
 • رژیم اسد مردم خود چه زنان، چه اطفال و چه کهنسالان همه را به وسیله طیاره های جنگی ، هلیکوپترها،تانکها و توپها بمباران وقتل عام مینماید و همراه با قاتلانبیرحم بروی آنها فیرنموده وپیشروی میکند.
 • برای چه به این تلاشهای انسانی تورکیه که برای نجات مردمان بیدفاع و مظلوم مبارزه میکند، شدیدا مخالفت میکنند؟
 • آیا میتوانند فعالیتهای شان در چهار گوشه یی جهان را که بدون اجازه مقامات و اهالی این مناطق انجام میدهند، به عین شکل مورد تعبیر قرار بدهند؟
 • ممکن است اینها سوریه را به صحنه مچ و بازیهای سیاسی و نظامی خود تبدیل کرده اند، به این اصل بی توجه بوده باشند.
 • ولی ریختن هرقطره اشک و قربانی بیگناهان دل هایمان را میسوزد و احساسات مانرا جریحه دار میکند. زیرا این انسانها از لحاظ تاریخی و نیز از لحاظ جغرافیایی و همچنان از لحاظ دینی برادران ما اند.
 • ما هرگز برادران خودرا به انصاف و ظلم ظالمانو مرزهایمانرا به تهدیدات گروه های تروریستی و رژیم نامشروع رها نخواهیم کرد. در صورت لزوم دراین راه مقدس مرگ را هم پذیرا هستیم.
 • و کسانی را که آماده یی فداکاری دراین راه بوده باشند به میدان دعوت مینماییم.
 • هم اکنون عاجل وضروری ترین مساله در سوریه عبارت ازحل مشکل ایدلیب است، توقف فوری حملات رژیم و خروج آن به نقاط تعین شده در توافقات قبلی بوده است.
 • https://www.trt.net.tr/dari/shrq-mynh/2020/03/04/dlyl-twrkhyh-bry-njm-mlyt-spr-bhr-dr-ydlyb-1371733

درباره‌ی عبدالعزیز سلیمی

همچنین ببینید

شهر ترهونه به طور کامل تحت محاصره ارتش لیبی قرار گرفت

ارتش لیبی اعلام کرد شهر ترهونه در جنوب طرابلس محاصره شده و بیشتر شبه‌نظامیان حفتر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *