توقف سقوط لیر، ثمره سیاست یا کیاست؟ – صــــلاح الـــدّین.نــت
قالب وردپرس افزونه وردپرس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / اجتماعی / توقف سقوط لیر، ثمره سیاست یا کیاست؟

توقف سقوط لیر، ثمره سیاست یا کیاست؟

از جمله اقداماتی که دولت آنکارا برای ممانعت از سقوط لیر ترک انجام داد، افزایش ذخائر طلا در بانک مرکزی این کشور و نیز اعلام مذاکره با مقامات کاخ سفید برای رهایی از برخی تحریم ها بود.
اعلام این خبرها به ویژه خبر مذاکره ترکیه با آمریکا از سوی دولت آنکارا موجب شد تا روند سقوط ارزش لیر در برابر دلار فعلا متوقف شود.
در همین راستا پایگاه خبری یورو نیوز نیز با اعلام این خبر ضمن تایید آن، بر توقف کاهش ارزش لیر ترک صحه گذاشت و اعلام کرد که سقوط ارزش لیر متوقف شده است.
اما، صرف نظر از اینکه لیر ترک چگونه ارزش خود را فعلا حفظ کرده است و آنکارا چگونه توانسته از کاهش بیشتر ارزش آن جلوگیری کند و مانع سقوط بشتر آن شود، خود نیازمند نوشته ای دیگر است و قصدی برای موشکافی این موضوع در اینجا نیست. آنچه که بیشتر به نظر اهمیت دارد این است که، آیا صِرف اعلام یک مذاکره که نتایج آن نیز هنوز معلوم نیست، می تواند معجزه کرده و لیر را نجات دهد، یا اینکه چشمک آمریکایی ها توانسته اندکی از التهابات بازار ارز ترکیه بکاهند، و یا فروکش کردن بازار ارز ترکیه و یا حتی طرح مذاکره با مقامات کاخ سفید اساسا یک برنامه و ترفند از سوی ترک ها بوده که دست بر قضا کارگر افتاده و توانسته اینگونه از سقوط لیر جلوگیری کند.
به عبارت ساده تر، دولت ترکیه چگونه توانسته با برنامه و سیاست ( و یا کیاست! ) بر بازار آشفته ارزی این کشور در حالی که هنوز مذاکره جدی بین آنکارا و واشنگتن صورت نگرفته، غلبه و آن را کنترل نموده و التهابات بازار ارز را آرام کند؟
اگر بتوان به این پرسش ها پاسخ داد و یا دستکم سرنخ آن را یافت، شاید بشود نسخه مطلوبی را نیز برای دیگر کشورهای همسایه که مشکلی تقریبا مشابه با ترکیه دارند، از بطن آن استخراج کرد.
پس از اعلام خبر مذاکره ترکیه با مقامات آمریکایی همان طور که از قبل نیز پیش بینی شده بود، آنکارا توانست با بهره برداری از این خبر، تا حدودی از بار روانی در بازار ارز و به خصوص در باره لیر ترک بکاهد.
در همین راستا، برخی از رسانه های ترک و حتی تعدادی از رسانه های خارجی نیز اعلام کردند که اعضای یک هیات دیپلماتیک ترکیه به زودی به واشنگتن سفر خواهند کرد تا مذاکراتی را در خصوص نحوه ادامه همکاری این کشور با سایر متحدان ناتو آغاز کنند.
شبکه خبری سی ان ان ترک ضمن اعلام این خبر به نقل از منابع دیپلماتیک اعلام کرد که آنکارا و واشنگتن تاکنون در خصوص یک پیش‌نویس همکاری به توافق رسیده‌اند.
انتشار این خبر موجب شد نرخ برابری پول ترکیه که به بیش از هفت و نیم لیر در برابر هر دلار آمریکا افزایش یافته بود، بار دیگر به 5.26 لیر در برابر هر دلار کاهش یابد.
دو نکته در خبرهای مربوط به این کاهش به چشم می خورد که شاید به طور عمد برجسته شده بود. نخست این که سفر دیپلمات های ترک به واشنگتن درباره توافقی بود که به طور عمده مربوط به همکاری ترکیه با سازمان آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو می شد و موضوع بعدی نیز تهیه پیش نویس همکاری بود که دو کشور برای نهایی کردن آن به توافق رسیده بودند.
به عبارت دیگر، آنچه آمریکا از ترکیه خواسته بود آن را انجام دهد نه مربوط به آزادی جاسوسی به نام ‘ اندرو برونسون ‘ می شد که در لباس یک کشیش آمریکایی در ترکیه فعالیت می کرد و در ازمیر ترکیه دستگیر و روانه زندان شده بود و نه مربوط به مسایل مربوط به سوریه می شد. بلکه عمده اختلاف این دو کشور به مسایل مربوط به ناتو و کشورهای عضو می شود که آنکارا نیز برای آرام کردن فضای اقتصادی خود که از سوی کشورهای دیگر از جمله آمریکا ایجاد شده بود، می بایست به کاخ سفید این اطمینان را بدهد که همکاری خود را با ناتو بر اساس وظایف محوله انجام خواهد داد و شاید اساسا تک رویی ترک ها در این سازمان و برقراری رابطه با کشورهایی مانند روسیه و شاید هم ایران، موجب دلخوری آمریکایی ها شده بود و آنها نیز برای رام کردن دوباره ترکیه پای تحریم ها را به داخل این کشور کشاندند.
به سخن دیگر، موضوعات مورد اختلاف ترکیه و آمریکا در کشوری مانند سوریه صورتی ظاهری دارد، چرا که برخی از کارشناسان هنوز هم اعتقاد دارند که ترکیه و آمریکا هر دو در سوریه یک سیاست را دنبال می کنند و رفتارهای گاه متضاد آنها در این کشور در بیشتر مواقع فقط خلاء های سیاسی یکدیگر را در سوریه پُر می کند.
به هر روی، مشکلات ارزی ترکیه هر چه باشد به طور مستقیم به موضوع استقلال طلبی و حرکت مستقلانه ان کشور در برخی مسایل را دارد که مشکلاتی را برای ترک ها به وجود آورده و آنکارا نیز با درک این موضوع و با اجرای برخی سناریوهای آمریکا فعلا توانسته است مانع سقوط بیشتر ارزش لیر شود و بازار ارزی این کشور نیز به تبع پیروی از سیاست های دولت، تا حدودی از تلاطم افتاده و چند روزی است که به آرامشی نسبی رسیده است.
هر چند برخی از کارشناسان قول مساعد بازبینی معافیت‌های گمرکی ترکیه از سوی مقامات کاخ سفید را نیز بی تاثیر در این آرامش ندانسته و بهم ریختگی ارزی ترکیه را ناشی از بحران اقتصادی این کشور از جمله رشد نرخ تورم و نرخ بهره بانکی که متاثر از کسری بودجه فزاینده دولت رجب طیب اردوغان بود، عنوان کرده اند، اما کارشناسان معتقدند، هرگز نمی توان وجود برخی محرک های سیاسی به ویژه از سوی عوامل خارجی را که خواسته یا ناخواسته از سوی برخی رسانه های غربی فاش، برجسته و دنبال می شود، بی تاثیر در بروز بحران ارزی و البته در فروکش کردن آن نادیده گرفت.
به بیان دیگر می کوشند به مخاطبان خود بقبولانند در بحران ارزی ترکیه، این آمریکا بود که با چشمکی توانست بازار پولی ترکیه را بهم بریزد و با اشارتی، آن را اندکی سر و سامان دهد.
* خبرنگار و کارشناس مسایل سیاسی http://www.irna.ir/fa/News/83029635

درباره ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

مطلب پیشنهادی

بار کج و علف هرز

توجه به توصیه ی آموزه های دینی، تجارب مفید و فطرت سالم انسانی ، ایجاب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *