6 سیاستمدار عراقی، بزرگترین هم‌پیمانی اهل تسنن را تشکیل دادند – صــــلاح الـــدّین.نــت
قالب وردپرس افزونه وردپرس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / اجتماعی / 6 سیاستمدار عراقی، بزرگترین هم‌پیمانی اهل تسنن را تشکیل دادند

6 سیاستمدار عراقی، بزرگترین هم‌پیمانی اهل تسنن را تشکیل دادند

6 سیاستمدار عراقی، بزرگترین هم‌پیمانی اهل تسنن را تشکیل دادند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – شماری از رهبران سیاسی در عراق بزرگ ترین هم پیمانی اهل تسنن را تشکیل دادند جایی که قصد دارند نامزد تصدی ریاست پارلمان آینده را معرفی کنند و با دیگر جریان های سیاسی برای تشکیل بزرگ ترین فراکسیون پارلمانی به گفت و گو بپردازند.

به گزارش کردپرس، رسانه های خبری عراق بعد از ظهر امروز (سه شنبه) بیانیه تشکیل هم پیمانی “محور ملی” به رهبری مشترک شش تن از رهبران سیاسی اهل تسنن این کشور شامل خمیس الخنجر، اسامه النجیفی، جمال الکربولی، سلیم الجبوری، احمد عبدالله الجبوری (ابومازن) و فلاح حسن زیدان را منتشر کردند.

در این بیانیه با اشاره به این که شهروندان عراقی در حال حاضر از اختلال گسترده در تمامی خدمات و مزایای مورد نیاز خود رنج می برند، تاکید شده که سیاستمداران مذکور به منظور ایجاد اتحاد ملی و با هدف تلاش در راستای خدمت رسانی به مردم، بازسازی کشور، فراهم ساختن زندگی بهتر برای شهروندان و رسیدن به مرحله مبتنی بر برنامه سیاسی و اداری جدید جهت مدیریت کشور و نهادهای آن، تشکیل یک هم پیمانی سیاسی ملی را اعلام می کنند.

رهبران مذکور در بیانیه خود همچنین تاکید کردند که هم پیمانی متشکل از جریان های سیاسی وابسته به آنها، بر سر یک برنامه ملی برای بهبود وضعیت عراق به عنوان برنامه حاکم و شاهد بر نیت پاک خود در مرحله پیش رو به توافق رسیدند.

در همین حال، خمیس الخنجر، از رهبران ائتلاف القرار العراقی با انتشار بیانیه ای در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر ضمن اعلام تشکیل هم پیمانی سیاسی محور ملی، هدف از تشکیل آن را محافظت از عراق، یکپارچگی مردم و تمامیت ارضی آن و همچنین خدمت رسانی به ملت و رفاه و خوشبختی آن عنوان کرد.

الخنجر ضمن درخواست از مردم برای نظارت مداوم بر کار هم پیمانی محور ملی و تصحیح برنامه و مسیر آن، خاطر نشان ساخت که با وجود دشواری های پیش رو، یک برنامه دولتی پیشرفته برای حل و فصل مشکلات گذشته ارائه خواهند داد.

عبد ذیاب العجیلی، از اعضای ارشد ائتلاف القرار نیز در گفت و گو با رسانه ها اعلام کرد که بر اساس توافق تشکیل محور ملی، این هم پیمانی نامزد تصدی پست ریاست پارلمان آینده عراق را معرفی خواهد کرد به شرط آن که جریان های سنی بر سر وی اتفاق نظر داشته باشند و مورد پذیرش جریان های دیگر نیز قرار بگیرد.

العجیلی ضمن اعلام این که اسامه النجیفی به عنوان رهبر ائتلاف القرار همچنان از بیشترین شانس برای تصدی پست ریاست پارلمان آینده عراق برخوردار است و ظافر العانی، طلال الزوبعی و سلیم الجبوری نیز دیگر نامزدهای تصدی این پست هستند، تاکید کرد که کشمکش میان جریان های سنی بر سر پست ریاست پارلمان وجود ندارد و نامزدی افراد برای تصدی آن نیز بر اساس معیارهای مقبولیت ملی، تجربه سیاسی و نتایج انتخاباتی خواهد بود.

از سوی دیگر، یک مسئول سیاسی نیز در گفت و گو با روزنامه العربی الجدید چاپ لندن اعلام کرد که شش سیاستمدار مذکور سند تشکیل هم پیمانی محور ملی به عنوان نماینده جریان های سنی عراق را امضا کردند تا با سایر جریان های پیروز انتخابات پارلمانی اخیر این کشور برای تشکیل بزرگ ترین فراکسیون در پارلمان آینده و به دنبال آن نیز تشکیل دولت جدید گفت و گو کنند.

در حالی که این مسئول تاکید کرده که درهای هم پیمانی محور ملی به روی رهبران سایر جریان های سیاسی اهل تسنن عراق باز است، پایگاه موازین نیوز از برخی منابع سیاسی حاضر در جلسه منجر به تشکیل این هم پیمانی در شهر امان، پایتخت اردن نقل کرده که ایاد علاوی، رهبر ائتلاف الوطنیه و صالح المطلگ، از اعضای ارشد این ائتلاف، با پیوستن به هم پیمانی جدید مخالفت کرده اند.

این در حالی است که هم پیمانی محور ملی بیش از نصف کرسی های اهل تسنن در پارلمان آینده عراق را در اختیار دارد جایی که نزدیک به 40 نماینده راه یافته به پارلمان در انتخابات 12 مه گذشته وابسته به جریان های تحت رهبری النجیفی، الخنجر، الکربولی، ابومازن، الجبوری و زیدان هستند.

درباره ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

مطلب پیشنهادی

اصلاح و اولویت‌های آن

پرسش: اولویت‌های دعوتگران و مصلحان کدام است؟شیخ محمد حسن الددو پاسخ می‌دهد: مصلح و دعوتگر باید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *