عـناوین مطا لب تازه

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالت متحده همه پرسی یک جانبه اقلیم کرد شمال عراق را به رسمیت نمی شناسد.

واشنگتن/ هاکان چوپور/ خبرگزاری آناتولی

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای درباره همه‌پرسی غیرقانونی اداره اقلیم کرد شمال عراق اعلام کرد که کشورش این همه پرسی یک جانبه در تاریخ ۲۵ سپتامبر را به رسمیت نمی شناسد.

در این بیانیه آمده است: همه‌پرسی اقلیم کرد شمال عراق از نظر آمریکا فاقد وجاهت قانونی بوده و ما از عراقی یکپارچه، فدرال، دموکراتیک و مرفه حمایت می کنیم. با توجه به پیامدهای منفی احتمالی این اقدام یک جانبه نگران هستیم. پیش از برگزاری همه پرسی سعی کردیم هم اداره اقلیم کرد و هم دولت مرکزی عراق را به سوی راه حلی کارآمدتر تشویق و قانع کنیم.

در بیانیه مذکور تصریح شده است: “تمامی طرف‌ها را به آرامش و پایان دادن به تهدید‌های متقابل دعوت می کنیم. مقامات اقلیم کرد را به احترام به جایگاه دولت مرکزی که با قانون اساسی تعیین شده است، دعوت می کنیم. دولت مرکزی را نیز به خاتمه دادن به تهدید‌ات خود جهت استفاده از زور فرا می خوانیم. آمریکا تمامی طرف‌ها از جمله کشورهای همسایه عراق را به اجتناب از اقدامات یک طرفه و استفاده از زور دعوت می کند”.

تیلرسون همچنین در این بیانیه با یادآوری اینکه مبارزه با گروه تروریستی داعش هنوز خاتمه نیافته است، تاکید کرد نیروهای عراقی باید بر روی مبارزه با داعش متمرکز شوند.

وزیر امور خارجه آمریکا در پایان این بیانیه تمامی طرف‌ها را به مذاکره برای آینده عراق فرا خواند.

درباره‌ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

۲ نظر

 1. آقای سلیمی نظر شما در مورد حرف اردوغان چیه که یک هفته پیش گفت آنقدر محاصره تان می کنیم تا از گرسنگی بمیرید … تا جایی که من تاریخ رو خوندم حتی استالین که در قحطی و محاصره کردن استاد بود چنین سخنانی را بر زبان نمی آورد … آیا باز هم توجیه میشه این حرفها؟

  • دوست گرامی سلام علیکم
   اولا: عامل اصلی نگرانی های ترکیه رفراندوم کردستان عراق نیست بلکه مشکل تلاش دولت های آمریکا،اسرائیل، مصر و …به ویژه پس از شکست کودتا در ترکیه در رابطه با حمایت از چریک های چپگرای pydو ypg در شمال سوریه است که می خواهند با تقویت نظامی و سیاسی آنها در نوار مرزی ترکیه ارتباط آن کشور را با سوریه و مخالفان بشار اسد و دنیای عرب قطع کنند و در کوتاه مدت عراق و سوریه و دراز مدت ترکیه، ایران، عربستان و… را در راستای تقویت اهداف صهیونیست ها و حامیانشان تجزیه کنند و زمینه نزاع های قومی و مذهبی را بیشتر فراهم سازند.
   دوم: سال هاست آمریکا اسرائیل و…از رابطه خوب مسعود با ترکیه نگران بودند و مدت هاست برای برهم زدن آن و تکمیل محاصره جغرافیایی ترکیه با عراق نیز تلاش می کنند، یعنی به گواهی تاریخ آن کشورها بیش از آن که در اندیشه حمایت از کرد و رفراندوم باشند برای محاصره جغرافیایی ترکیه با عراق و سوریه تلاش می کنند.
   سوم: ایران نیز پیشتر با این محاصره بخاطر حمایت ترکیه از مخالفان بشار اسد و بارزانی چندان مخالف نبوده اما اکنون از حضور مستقیم سیاسی و نظامی احتمالی اسرائیل در کردستان نگران است.
   چهارم: ترکیه با کرد مشکل ندارد بلکه با شرکت پیمانکاری پ کاکا مشکل دارد که تا چند ماه پیش از طرف … و سپس حشد الشعبی پشتیبانی می شده است. زیرا -همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد:
   -بینالی یلدریم نخست وزیر
   – هاکان ویدان رئیس سازمان اطلاعات و امنیت
   – ابراهیم کالن مشاور ارشد رئیس جمهور
   – پروفسور دکتر محمد گولمز رئیس سازمان دیانت سراسری ترکیه
   – پروفسور محمد شمشک معاون تجارت خارجی نخست وزیر، همه از ملیت کرد هستند.
   زیرا پس از سر کار آمدن حزب عدالت و توسعه معیار سپردن مسئولیت ها شایستگی است نه نژادی.
   پنجم: اردوغان با حزب قومی ترکی mhp برای تغییر قانون اساسی و.. هم پیمان است. همچنین باید دیدگاه های شورای امنیت ملی و ارتش و دیگر گروه های قومی کردی و ترکی را در باره مسائل منطقه نادیده نگیرد زیرا رئیس جمهور همه مردم ترکیه است نه فقط حزب akpکه در بیانیه پایانی نشست اخیرش گفته است حفظ روابط با اقلیم کردستان به سود دو طرف است و برای حفظ آن تلاش خواهد کرد.
   ششم: پرواز هواپیما،تجارت مرزی و خرید نفت و…توسط یک دولت خارجی که با هماهنگی و رضایت دولت مرکزی نباشد از نظر قوانین و مقررات بین المللی غیر قانونی است.
   به هر صورت شکل گیری دولت کردی به شرطی که پایگاه صهیونیستها بر ضد ایران و ترکیه نشود آرزوی همه ماست زیرا حضور ارباب منشانه اسرائیل در کردستان از نظر سیاسی و اقتصادی و احتمالا نظامی برای کردستان عراق فاجعه به بار خواهد آورد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*