عـناوین مطا لب تازه

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالت متحده همه پرسی یک جانبه اقلیم کرد شمال عراق را به رسمیت نمی شناسد.

واشنگتن/ هاکان چوپور/ خبرگزاری آناتولی

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای درباره همه‌پرسی غیرقانونی اداره اقلیم کرد شمال عراق اعلام کرد که کشورش این همه پرسی یک جانبه در تاریخ ۲۵ سپتامبر را به رسمیت نمی شناسد.

در این بیانیه آمده است: همه‌پرسی اقلیم کرد شمال عراق از نظر آمریکا فاقد وجاهت قانونی بوده و ما از عراقی یکپارچه، فدرال، دموکراتیک و مرفه حمایت می کنیم. با توجه به پیامدهای منفی احتمالی این اقدام یک جانبه نگران هستیم. پیش از برگزاری همه پرسی سعی کردیم هم اداره اقلیم کرد و هم دولت مرکزی عراق را به سوی راه حلی کارآمدتر تشویق و قانع کنیم.

در بیانیه مذکور تصریح شده است: “تمامی طرف‌ها را به آرامش و پایان دادن به تهدید‌های متقابل دعوت می کنیم. مقامات اقلیم کرد را به احترام به جایگاه دولت مرکزی که با قانون اساسی تعیین شده است، دعوت می کنیم. دولت مرکزی را نیز به خاتمه دادن به تهدید‌ات خود جهت استفاده از زور فرا می خوانیم. آمریکا تمامی طرف‌ها از جمله کشورهای همسایه عراق را به اجتناب از اقدامات یک طرفه و استفاده از زور دعوت می کند”.

تیلرسون همچنین در این بیانیه با یادآوری اینکه مبارزه با گروه تروریستی داعش هنوز خاتمه نیافته است، تاکید کرد نیروهای عراقی باید بر روی مبارزه با داعش متمرکز شوند.

وزیر امور خارجه آمریکا در پایان این بیانیه تمامی طرف‌ها را به مذاکره برای آینده عراق فرا خواند.

درباره‌ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*