قالب وردپرس افزونه وردپرس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / اجتماعی / یلدریم: ترکیه وارد دوره جدیدی خواهد شد

یلدریم: ترکیه وارد دوره جدیدی خواهد شد

thumbs_b_c_afffb46cb25571f30dc85552beb4b723آنکارا/خبرگزاری آناتولی

بنعلی یلدریم، رئیس حزب عدالت و توسعه و نخست وزیر ترکیه در نشستی که به دنبال تصویب طرح اصلاح قانون اساسی در مجمع عمومی مجلس کبیر ملی کشور، برای قدردانی از تلاش های اعضای این حزب برگزار شده بود، اظهار داشت: “کسانی که فقط حرف می زدند و سناریو می نوشتند، یکبار دیگر ناامید شدند. ان شاء الله ملت نیز با رای “آری” تاجی بر سر این تصمیم خواهد گذاشت و ترکیه وارد دوره جدیدی می شود”.

وی تاکید کرد: “یکبار دیگر به تمام کسانی که در این تصمیم گیری مهم سهم داشتند، به ویژه جناب آقای رئیس جمهور تبریک می گویم. می خواهم که در تاریخ 7 فوریه گروهی را ببینم که مملو از انرژی اند و برای حضور در میادین بی صبری می کنند”.

یلدریم در این نشست خطاب به اعضای حزبش درباره تصویب تغییرات در قانون اساسی گفت: “شما یکبار دیگر امروز در این مجلس غازی تاریخ نوشتید. خداوند از شما راضی باشد. شما سال ها حسرت را به پایان رساندید. حزب عدالت و توسعه طی حکومت 14 ساله اش بدون تردید اقدامات بسیار بزرگی انجام داد، اما اقدام امروز یکی از بزرگترین این اقدامات بود. یکی از بزرگترین آثاری که به جای خواهد ماند. اقدام امروز اثری نیست که طی 15 روز به ثمر رسیده باشد، بلکه نتیجه مبارزات 14 سال حتی ده ها سال اخیر است. به تمام برادران و خواهرانم که برای این اقدام تلاش کردند، تمام این قهرمانان ادای احترام می کنم”.

یلدریم تصریح کرد: “تصمیم نهایی در این باره متعلق به مردم است. امانت در دست هایی امن است. از مردم که به خوبی نگهدار این امانت خواهند بود تشکر می کنم”.

وی با اشاره به این که تورگوت اوزال و سلیمان دمیرل، رؤسای جمهور اسبق نیز خواهان اجرای این تغییرات بوده اند، گفت: جناب دولت باغچه لی لزوم این سیستم را دید و از این روند حمایت کرد، در کنار ما بود.

استانبول/خبرگزاری آناتولی

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم افتتاح خط متروی کادیکوی-کارتال و چندین پروژه عمرانی دیگر در بخش آسیایی استانبول با اشاره به تصویب طرح 18 ماده ای اصلاح قانون اساسی کشور در پارلمان اظهار داشت: مردم تصمیم گیرنده واقعی در این زمینه هستند.

سخنرانی رئیس جمهور ترکیه به شرح زیر است:

پارلمان ما در هنگام نماز صبح امروز بهترین پاسخ را به کسانی که خطاب به ما می‌گفتند، چه کار کردید داد. ان شاءالله پاسخ واقعی را مردم خواهند داد و تصمیم نهایی را خواهند گرفت .با این تصمیم ترکیه جهش جدیدی را شاهد خواهد بود. مبارک مردم و مبارک کشورمان باد.

بعد از اتمام این پروژه‌ها بخش اعظم حمل و نقل شهری استانبول از طریق سیستم ریلی انجام خواهد شد. در زمینه سیسم ریلی در پل بوغاز استانبول نیز بعد از مارمارا، با شروع به کار خط آهن بر روی پل سلطان سلیم، امکان تامین دو خط جایگزین را فراهم خواهیم کرد.

هرچقدر که دلشان می‌خواهد به مرکز پلیس استانبول با موشک دستی حمله کنند. هرچقدر که می‌خواهند به مرکز استانی حزب عدالت و توسعه حمله کنند. با این کارها نمی‌توان به جایی رسید. این را بدانند که ما تمام هستی خود را در این راه گذاشته‌ایم.

آنها قصد دارند آینده ما را تباه کنند، اما ما با هر سرمایه‌گذاری و با هر قدم خود آینده را درخشان می‌کنیم. آنها با اسلحه و بمب‌های گروه های تروریستی آتش خواهند زد و خراب خواهند کرد، اما ما خواهیم ساخت.

آنها تلاش می‌کنند با امکانات مالی خود و با بحران‌های اقتصادی ساختگی ما را به زانو درآورند، اما ما با اجرای پروژه ها سعی در فتح قله‌ها خواهیم داشت. آنها به دنبال کشتن هستند، ما به دنبال راهکار حیاتبخش خواهیم بود. ما همه باهم ترکیه را تشکیل می‌دهیم.

از همین حالا خواهشی از شما دارم برای مشارکت در روند همه پرسی پیش رو! یقین دارم که با تلاش شبانه‌روزی خود، قدم در راه آینده خواهید گذاشت. ما نیز “رابعه” داریم. ما یک ملت، پرچم، وطن و کشور واحدی هستیم. بنابراین نباید ایستاد، بلکه باید به راه خود ادامه داد.

درباره ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

مطلب پیشنهادی

رعایت حقوق دیگران – پرفسور علی قره داغی

نویسنده : پرفسور علی قره داغی دبیر کل اتحادیه جهانی عالمان و دانشگاهیان رعایت حقوق …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *