عـناوین مطا لب تازه

اردوغان چطور در شب کودتا از مارماریس خارج شد؟

607903_503اردوغان چطور در شب کودتا از مارماریس خارج شد ؟

با گذشت ۱۰ روز از کودتای نافرجام در ترکیه هنوز به طور کامل ابعاد و اتفاقات کودتای نافرجام چند ساعته در ترکیه مشخص نشده است و با گذشت زمان ابعاد جدید و تازه ای از آن واقعه معلوم می شود.

به گزارش عصر ایران یکی از ابهامات جدی درباره شب کودتا، چگونگی اطلاع رجب طییب اردوغان از کودتا و نحوه فرار او از دست کودتاگران از شهر مارماریس است.

بر اساس گزارش هایی که پیشتر منتشر شده است در شب کودتا ۴۴کماندوی ارتش ترکیه با استفاده از ۳ هلی کوپتر به مارماریس می روند تا اردوغان را در هتل محل افامتش دستگیر کنند. حتی برخی گزارش ها حاکی است فرماندهان کودتا به ماموران دستگیری اردوغان دستور داده بودند در صورت مقاومت اردوغان و تیم حفاظت او ، رییس جمهور را بکشند.

هلی کوپترهای حامل کودتاگران در شب کودتا در محلی نزدیک به هتل محل اقامت اردوغان بر زمین می نشینند. طبق اعلام رسانه های ترکیه و بر اساس تصاویر ضبط شده دوربین های کار گذاشته شده در نزدیکی های هتل محل اقامت اردوغان ، ماموران دستگیری اردوغان با پای پیاده در خیابان های مجاور هتل راه می پیمایند تا به هتل برسند. آنها حتی از محل دقیق هتل اطلاعی ندارند و در مسیر خود پرسان پرسان از مردم با متوقف کردن خودروهای عبوری از آنها نام هتل را می پرسند تا در نهایت به هتل می رسند.

کماندوها پیش از ورود به هتل در مقابل درب آن با ماموران حفاظت و ژاندارم درگیر می شوند در جریان این درگیری ها یک پلیس که از اقوام ” کمال قلیچدار اوغلو ” رهبر حزب اپوزیسیون ” جمهوریخواه خلق ” ترکیه بود، کشته می شود.

کماندوها در نهایت وارد هتل می شوند و به سراغ اتاق اردوغان و اتاق محافظان اردوغان می روند. در اتاق محافظان ، کماندوها با ماموران محافظ درگیر می شوند و تیراندازی می شود.

اما کماندوها متوجه می شوند که اردوغان در هتل نیست و محل را ترک کرده است. بنابراین هر چه سریع تر محل را ترک می کنند. در راه بازگشت درگیری بین آنها و ماموران پلیس محلی شدت می یابد . برخی از ماموران که از محل توقف هلی کوپترهای کودتاگران اطلاع دارند به آنجا رفته و با پارک کردن کامیون های بزرگ شهرداری در کنار آنها مانع پرواز دوباره می شوند.

عده ای از کودتاگران سوار بر یک هلی کوپتر شده می گریزند. این عده ممکن است همان ۸ نفری باشند که به ادعای مقامات ترکیه به یونان گریخته اند.

اما عده ای دیگر که مسیر بازگشت به دلیل پارک کردن خودروهای چسبیده به هلی کوپتر آنها میسر نیست به جنگل مقابل می زنند و در تاریکی شب خود را از دیده ها پنهان می کنند.

عملیات جستجو برای یافتن این ۲۱ کماندوی ارتش ترکیه که طبق اعلام مقامات ترکیه به جنگل بزرگی در مقابل هتل محل اقامت اردوغان گریخته اند، همچنان ادامه دارد.

اما سوی دیگر ماجرا که نحوه فرار اردوغان از شهر مارماریس است.

نکته نخست اینکه دقیقا مشخص نیست فاصله زمانی بین ترک هتل محل اقامت اردوغان تا زمان رسیدن کماندوهای کودتاگر ارتش چند ساعت و یا حتی دقیقه بوده است.

نکته دیگر اینکه بر اساس گزارشی که روزنامه “پستا ” ترکیه منتشر کرده در شب کودتا ، کودتاگران با تلفن همراه خلبان شخصی اردوغان تماس گرفته و مسیر بازگشت هواپیمای اردوغان از تعطیلات را از او می خواهند . بر اساس این گزارش کودتاگران می پنداشته اند اردوغان به آنکارا بازخواهد گشت و به همین خاطر از خلبان او می خواهند اطلاعات مسیر پروازی هواپیمای اردوغان از مارماریس به آنکارا را به آنها بدهد. خلبان شخصی اردوغان اما در برابر این خواسته مقاومت می کند و اطلاعات مسیر پرواز را به آنها نمی دهد و این کار را بر خلاف مقررات می داند.

ظاهرا بر اساس گزارش رسانه های ترکیه اردوغان در شب کودتا تا لحظه سوار شدن به هواپیما هنوز تصمیم نگرفته بود به کجا خواهد رفت و او این تصمیم را پس از سوار شدن به هواپیما گرفته است.

بر اساس اعلام یکی از وزرای کابینه ترکیه که در آن شب در کنار اردوغان بوده ، رییس جمهور ترکیه پس از اطلاع از کودتا سریعا هتل را ترک کرده و به فرودگاه ” دالامان ” در مارماریس رفته است.

او هنوز تصمیم نگرفته بود به کدام مقصد خواهد رفت. به گفته این مقام ترکیه ای اردوغان پس از سوار شدن به هواپیما تصمیم گرفته است به استانبول برود.

نکته دیگر اینکه بر اساس گزارش روزنامه ” پستا ” در آن شب تیم حفاظتی اردوغان به طور همزمان سه هواپیمای مستقر در فرودگاه را به پرواز در آورده اند تا مشخص نباشد اردوغان در کدام یک از این هواپیماهاست.

در آن شب ۳ هواپیمای متعلق به تیم ریاست جمهوری ترکیه در فرودگاه بوده است. اردوغان تصمیم می گیرد با هواپیمای ” TC-ATA” فرودگاه را ترک کند. بلافاصله پس از بلند شدن هواپیمای حامل اردوغان دو هواپیمای دیگر نیز بلند می شوند تا برای کودتاگران مشخص نباشد رییس جمهور ترکیه در کدام یک از این ۳ هواپیما است.

اردوغان در نهایت آن شب در داخل هواپیما تصمیم می گیرد که نه به پایتخت بلکه به فرودگاه آتا ترک در استانبول بازگردد. در آن لحظه ای که او تصمیم به بازگشت به استانبول گرفته بود ، فرودگاه آتاترک صحنه درگیری بین کودتاچیان مسلح و مجهز به تانک و سلاح های سنگین و هزاران نفر از مردمی بود که با دعوت اردوغان به خیابان ها و محل های تصرف شده از سوی کودتاچیان گسیل شده بودند.

هواپیمای حامل اردوغان در نهایت و در لحظاتی که فرودگاه آتاترک به طور کامل به تصرف مردم و حامیانش درآمده بود در این فروگاه به زمین می نشیند و مورد استقبال هوادارانش قرار می گیرد.

با این حال در آن شب تا لحظات فرود هواپیمای حامل اردوغان در فرودگاه استانبول، خطر هنوز برطرف نشده بود و کودتاگران هنوز به طور کامل تسلیم و دستگیر نشده بودند. در آن لحظات حساس هواپیمای اف ۱۶ در اختیار کودتاگران بر فراز فرودگاه در حال گشت زنی بود و بیم آن می رفت که هر لحظه هواپیمای حامل اردوغان از سوی کودتاگران هدف قرار بگیرد.

درباره‌ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

یک نظر

  1. کردها برادر همدیگر هستند و اسلامیستهای مزدور اردوغان نمیتوانند بین آنها اختلاف بیندازند

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*