عـناوین مطا لب تازه

اوزر سنجر: بزرگترین مانع HDP در عرصه سیاسی ترکیه PKK است

اوزر سنجر، مدیر شرکت نظرسنجی متروپل:
بزرگترین مانع HDP در عرصه سیاسی ترکیه PKK است
HDP در عرصه سیاسی ترکیه با دو مانع عمده روبرو است؛ نخست PKK که نمی تواند بپذیرد HDP در مناطق کردنشین جایش را بگیرد، و دیگری رجب طیب اردوغان و AKP.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری TimeTurk، اوزر سنجر، مالک و مدیر شرکت نظرسنجی متروپل در اظهاراتی به ارزیابی انتخابات ۱ نوامبر ۲۰۱۵ ترکیه بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته توسط این شرکت پرداخته و عنوان کرد: بر اساس تحقیقات و بررسی هایی که توسط شرکت ما صورت گرفته است حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در عرصه سیاسی ترکیه با دو مانع روبه رو است. بزرگترین مانع HDP در عرصه سیاسی ترکیه PKK و کوه قندیل است. زمانی کهHDP و دمیرتاش، در خواست کردند که در روند مذاکرات صلح طرف مذاکره قرار گیرند با مخالفت شدید قندیل روبه رو شدند. مانع دیگر HDP، رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه (AKP)است.

وی در ادامه اظهارات خود تاکید کرد: PKK نمی تواند این مسئله را هضم کند که کردهای ترکیهHDP را به عنوان پیشرو و پیشوای خود انتخاب کرده اند. وجود صلاح الدین دمیرتاش، به عنوان رهبر کردهای ترکیه مسئله ای نیست که PKK را راضی کند. زیرا آنان احساس می کنند HDP در مناطق کردنشین ترکیه جای PKK را گرفته است. تنها اشتباه دمیرتاش این بود که بعد از حادثه داغلیجا نتوانست سیاست قاطعانه ای اتخاذ کند. دمیرتاش بعد از آن حادثه اگر توانسته بود اظهارات قاطعی مبنی بر محکومیت PKK عنوان کند اکنون در انتخابات ۱۵ درصد آراء را کسب می کرد.

سنجر خاطرنشان کرد: AKP نسبت به ماه قبل ۱ درصد افزایش آراء داشته است. این حزب از ۴۱٫۴ درصد به ۴۲٫۵ درصد افزایش نشان داده است. در مقابل این افزایش حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) 1 درصد کاهش آراء را تجربه کرده است و آراء HDP و حزب حرکت ملی ترکیه(MHP) تغییری نکرده اند. با توجه به آخرین نظرسنجی های صورت گرفته در ۱۱ روز مانده به انتخابات، تقسیم احتمالی کرسی های انتخاباتی در پارلمان ترکیه بدین صورت خواهد بود:

حزب عدالت و توسعه:  ۲۶۱ کرسی

حزب جمهوری خواه خلق:  ۱۳۵ کرسی

حزب حرکت ملی ترکیه:  ۷۷ کرسی

حزب دموکراتیک خلق ها:  ۷۷ کرسی.

درباره‌ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

یک نظر

  1. تمام نظر سنجی ها نشان می دهد انتخابات هفته آینده تغییری بوجود نمی آورد. حزب عدالت ۴۰ درصد حزب جمهوری ۲۷ درصد حزب میهنپرست ۱۸ درصد و حزب خلق ۱۳ درصد

    من فکر نمی کنم سلطان رجب حاضر باشه بر اساس قواعد دمکراسی کشورش را جلو ببرد بنابراین دولت ائتلافی آینده بسیار سست خواهد بود و امکان دارد بحران هایی بوجود بیاید … ما بعنوان ایرانی ها آرزو می کنیم ترکیه از چنگال سلفیت تکفیری ضدبشر نجات یابد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*