عـناوین مطا لب تازه
خانه / اهل سنت / توافق حزب دمکرات و اتحادیە میهنی کردستان برای برگزاری همەپرسی استقلال

توافق حزب دمکرات و اتحادیە میهنی کردستان برای برگزاری همەپرسی استقلال

IMAGE636107424334458705توافق حزب دمکرات و اتحادیە میهنی کردستان برای برگزاری همەپرسی استقلال
سرویس عراق و اقلیم کردستان – حزب دمکرات (پارتی) و اتحادیە میهنی (یکیتی)، هیئتی را برای دیدار با دیگر احزاب اقلیم کردستان و سفر بە بغداد در چارچوب تلاش ها برای برگزاری همەپرسی استقلال، تشکیل دادەاند.

بە گزارش کردپرس، در بیانیە پایانی نشست مشترک اتحادیە میهنی و حزب دمکرات کە روز یکشنبە (۱۳ فروردین) برگزار شد، آمدە است کە طرفین توافق کردەاند تا از طریق یک هیئت مشترک با دیگر احزاب کردستانی دیدار و در خصوص تعریف مکانیسمی برای برگزاری همەپرسی و استقلال کردستان بە گفتگو بنشینند.

در این نشست کە با حضور مسعود بارزانی برگزار شد، مسائلی از جملە همەپرسی استقلال، کرکوک و وضعیت داخلی اقلیم کردستان موردبحث و گفتگو قرار گرفت.

نشست مذکور تصمیم بە تشکیل هیئتی مشترک برای دیدار و رایزنی با احزاب و جریانات سیاسی اقلیم کردستان در خصوص همەپرسی و تشکیل کمیتەای بە منظور تعین زمان و مکانیسم همەپرسی گرفت.

در همین رابطە، محمود محمد سخنگوی حزب دمکرات در گفتگو با شبکە تلویزیونی روداو اعلام کرد کە دو حزب تصمیم بە برگزاری همەپرسی استقلال طی سال جاری میلادی گرفتەاند.

محمد از آغاز گفتگوی اقلیم کردستان با کشورهای همسایە و دولت مرکزی عراق دربارە همەپرسی در آیندە نزدیک خبر داد و گفت کە طی هفتە جاری، هیئتی بدین منظور بە بغداد سفر می کند.

در بیانیە پایانی، دربارە کرکوک و تصمیم شورای این استان مبنی بر برافراشتن پرچم اقلیم کردستان در نهادهای دولتی، آمدە است: دو طرف بر این عقیدە هستند کە حکومت عراق چندین سال است کە از اجرای مادە ١۴٠ قانون اساسی سر باز می‌زند، پس همانگونە کە حکومت عراق حق برافراشتن پرچم در کرکوک را دارد، اقلیم کردستان هم از این حق برخوردار می‌باشد، زیرا در قانون اساسی عراق بە وضوح اشارە شدە است کە کرکوک و چندین منطقە دیگر شامل مناطق مورد مناقشە هستند، پس برافراشتن پرچم کردستان در کرکوک قانونی است.

در خصوص وضعیت داخلی اقلیم کردستان آمدە است: دو طرف بر ‌اتخاذ موضع مشترک و حل‌وفصل هرچە زودتر مشکلات سیاسی، قانونی و اقتصادی تاکید دارند.

درباره‌ی سـلیمی

نویسنده و مترجم

یک نظر

  1. اردوغان دیروز گفت کردها اگر پرچمشان را از کرکوک پایین نیاورند هزینه اش را خواهند پرداخت.

    ایران تاکنون اظهار نظری نکرده اما ایرانی ها نباید اشتباه شاه را در انعقاد قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر را تکرار کنن!

    ایران پشت کردها رو خالی کرد برای یک مشت آب شط العرب بعدها دیدیم صدام قرارداد رو پاره کرد و به ایران حمله کرد و ۲۲۵ هزار جوان ایرانی جان خود را برای دفاع از کشورشان از دست دادند.

    ایران نباید به کردها خیانت کند در مقابل عرب ها و ترک ها زیرا دوباره بلای بزرگی دامنشان را خواهد گرفت.

    و کردها اگر پرچم را در کرکوک پایین بیاورند دفعه بعد ….

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سئوال امنیتی: لطفا جواب معادله را بنویسید *